9. augusta

18.08.2011 09:34

 

9. augusta 1919 zomrel v Montecatini v Toskánsku skladateľ Ruggero Leoncavallo.

 

 

Ruggero Leoncavallo bol taliansky operný skladateľ, popredný predstaviteľ talianskeho verizmu v opere. Pozoruhodné je, že Leoncavallo si písal libretá k svojim operám sám a nielen to, písal ich aj na zákazku pre iných skladateľov. Niektorí znalci tvrdia, že bol vo svojej dobe najlepším talianskym libretistom po Arrigo Boitovi.O tom, že umelecké súperenie s Puccinim nezanechalo na ich osobnom vzťahu žiadne stopy svedčí aj to, že jedno z najkrajších operných libriet, libreto k opere Manon Lescaut, napísal Leoncavallo práve pre Giacoma Pucciniho. Okrem opier a operiet nie je Leoncavallova tvorba príliš rozsiahla. Za pozornosť stoja piesne a piesňové cykly, ktoré najmä talianski interpreti dodnes uvádzajú a občas znejú v rôznych moderných úpravách. Narodil sa 23. apríl 1857 v Neapole.

 

 

9. augusta 1975 zomrel Dimitrij Šostakovič (celým menom Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič) bol ruský hudobný skladateľ s komplikovanou osobnosťou.

 

 

Na petrohradskom konzervatóriu však nakoniec vyštudoval hru na klavíri a skladbu. Začal skladať improvizácie k nemým filmom. Keď však roku 1926 uviedli jeho I. symfóniu f-mol, bolo jasné, že ide o jedného z najväčších géniov mladej skladateľskej generácie. Jeho neskoršie opery Nos, Lady Macbeth a balety Zlatý vek, Skrutka, boli odsúdené politickými kruhmi pre svoju naturalistickosť. Od tejto chvíle sa jeho diela nesmeli hrať, ani jeho IV. symfónia nebola uvedená. Jeho najznámejšia VII. symfónia je venovaná Leningradu, v ktorom napísal jej nemalú časť počas blokády. S programovou jednoznačnosťou vyjadruje vpád fašistov do ZSSR (Zväzu sovietskych socialistických republík), no súčasne obsahuje perspektívu víťaza. Pre okolnosti za akých vznikla, jej obsah patrí medzi najpozoruhodnejšie diela 2. svetovej vojny. Jej premiéra sa uskutočnila v auguste 1942 v Kujbyševe (Rusko), kam bol z obliehaného mesta evakuovaný orchester Veľkého divadla. Od roku 1943 žil Šostakovič v Moskve (Rusko), stal sa profesorom na konzervatóriu. V jeho následnej tvorbe sa výrazne odrazili tragické vojnové udalosti, ktoré v tej dobe zasiahli celú krajinu: VIII. symfónia, IX. symfónia, Husľový koncert a-moll. Po kritike vo februári 1948, kedy bol obvinený z formalizmu, ho režim donútil masovo skladať piesne k vtedajším oficiálnym filmom. Po Leningradskej symfónii napísal ešte ďalších osem. Všetky majú tragický podtón. (* 25.9.1906)

 

9. augusta 1911 sa v Nitre narodil hudobný skladateľ, textár, pedagóg a libretista Pavol Čády. Jeden z najvýznamnejších skladateľov slovenskej pop music v rokoch 1940-50. Jeho piesne (napríklad. Biele margaréty alebo  Najkrajšia hviezdička) v podaní Františka Krištofa Veselého boli veľmi obľúbené († 5.12.1978).

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk