9. marca

18.08.2011 16:56

 

9. marca 1979 sa narodil slovenský operný spevák Pavol Bršlík.

 

 

Tenorista Pavol Bršlík, patrí dnes k najvýraznejším predstaviteľom mladej speváckej generácie na medzinárodnej opernej scéne. V roku 2005 bol prestížnym časopisom Opernwelt ocenený ako „Spevácky talent roka“. Je víťazom Medzinárodných súťaží M. Schneidera – Trnavského i Antonína Dvořáka. Študoval na bratislavskej VŠMU, v opernom štúdiu CNIPAL v Marseille a absolvoval viaceré kurzy popredných speváckych osobností (Ivonne Minton, Mady Mesplé, Peter Dvorský, William Matteuzzi). Od sezóny 2003/2004 bol angažovaný ako sólista v jednej z popredných európskych operných scén – v Štátnej opere v Berlíne, kde sa doteraz predstavil vo viacerých mozartovských tituloch (Ferrando v Cosi fan tutte, Tamino v Čarovnej flaute, Don Ottavio v opere Don Giovanni), ale i ako Nemorino v Donizettiho Nápoji lásky, Kormidelník vo Wagnerovom Blúdiacom Holanďanovi či Kudrjáš v Janáčkovej Káti Kabanovej. Okrem Berlína videlo a počulo mladého tenoristu i publikum slávneho Glyndebournského festivalu (Tamino v Čarovnej flaute, Ferrando v Cosi fan tutte, Fenton vo Verdiho Falstaffovi), v Kráľovskej opere v Bruseli, v Théâatre du Chatelet v Paríži (Jaquino v Beethovenovom Fideliovi), na festivale Aix-en-Provence, v Kráľovskej opere v Londýne, v Opere v Monte Carlo (Števa v Janáčkovej Jej pastorkyni), v new-yorskej Metropolitan opere (Mozartov Ottavio v Donovi Giovannim) a ďalších prestížnych svetových operných scénach.  Pavol Bršlík je však i vyhľadávaným koncertným umelcom. So špičkovými orchestrami a pod taktovkou veľkých dirigentských osobností sa predstavil v Londýne, Paríži, Edinburgu, Drážďanoch. Účinkuje aj na scéne Opery SND, kde stvárnil postavy Nemorina v Donizettiho Nápoji lásky po boku Adriany Kučerovej, postavu Ottavia v predstavení Mozartovho Dona Giovanniho, či Tamina v Mozartovej Čarovnej flaute.

 

 

9. marca 1956 sa narodil SERGEJ LARIN - tenor

 

"Spev je môj život", hovorieval tenorista Sergej Larin.

 

Operný spevák Sergej Larin patril k najlepším svetovým tenoristom, účinkoval azda na všetkých známych operných pódiách a získal množstvo prestížnych ocenení. Jeho repertoár tvorili hlavné tenorové party v talianskych a francúzskych romantických operách. Spev ho opantal už na univerzite v Gorkom a chcel sa hneď začať hudobne vzdelávať. Ukončil však univerzitu a štúdium francúzštiny v Gorkom a prihlásil sa na štúdium ďalšej vysokej školy. V Litve vyštudoval spev na Litovskej národnej hudobnej akadémii. Už v druhom ročníku debutoval na javisku Litovského operného divadla. Keď skončil školu, bol už vedúcim sólistom a mal naštudovaný skoro celý repertoár divadla. Pracoval tam deväť sezón.
 

Na Slovensko prišiel koncom osemdesiatych rokov 20. storočia, aby naštudoval tenorový part v Pikovej dáme. Po inscenácii nasledovala začiatkom 90. rokov minulého storočia ponuka na hosťovanie v Slovenskom národnom divadle (SND) a na Slovensku už potom Sergej Larin ostal navždy. Odišiel náhle v čase, keď chcel ešte krásnym tenorom mnoho povedať svojim divákom. Smrť ho zastihla predčasne vo veku 51 rokov 13. januára 2008 v Bratislave.

 

Nezabudnuteľný Sergej Larin

 

 

9. marca 2014 zomrel známy intendant a operný riaditeľ Belgičan Gérard Mortier.

 

 

 

Pôsobil ako riaditeľ Salzburského festivalu, pařížskej Národnej opery i madridského divadla Teatro Real. Mortier absolvoval štúdium práva a komunikácie, ale od mladosti sa zajímal o umenie. Bol umeleckým šéfom Salzburského festivalu, ktorý sa snažil zmodernizovať a otvoriť i novým tvorcom. Na čele festivalu stál do roku 2001 a do repertoáru zaradil diela viacerých autorov 20. storočia, na spoluprácu prizval modernistických a nekonformných režisérov a začal ponúkať aj experimenty a alternatívne umenie v nezvyčajných priestoroch. Tým na festival pritiahol mladých ľudí, u časti konzervatívneho publika sa ale nestretol s pochopením. Narodil sa 25. novembra 1943.

 

 

9. marca 1839 sa narodil hudobný skladateľ Modest Petrovič Musorgskij.

 

 

Zomrel 16. marca 1881 v Petrohrade. 

 

 

 

9. marca 1842 sa v Teatro alla Scala v Miláne konala svetová premiéra opery Nabucco. Opera okamžite zaznamenala veľký úspech a Verdi sa takto vyjadril. ,,Možno povedať, že touto operou začala moja umelecká kariéra".

 

 

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk