9. septembra

18.08.2011 13:28

 

9. septembra 1942 sa v Krompachoch sa narodil popredný slovenský dirigent Ondrej Lenárd.

 

Ondrej Lenárd, dirigent

 

Študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede profesora Ľudovíta Rajtera. Po absolutóriu v roku 1962 začal svoju umeleckú dráhu ako zbormajster, neskôr dirigent Opery Slovenského národného divadla v Bratislave, kde v rokoch 1984-1986 pôsobil vo funkcii šéfdirigenta a neskôr šéfa opery (1997-1998). Od roku 1970 bol dirigentom a v rokoch 1977-1990 šéfdirigentom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu v Bratislave. Cieľavedomá práca, spontánny muzikantský a originálny prístup ku každej interpretovanej skladbe a dosiahnuté výsledky ho v nasledujúcom desaťročí 1991-2001 doviedli až k spolupráci so Slovenskou filharmóniou (od r. 1991 šéfdirigent, v rokoch 1993-2001 umelecký riaditeľ).

Súčasne od roku 1978 pôsobil ako stály hosťujúci dirigent Japan Shinsei Symphony Orchestra v Tokiu a v roku 1993 sa stal šéfdirigentom a hudobným riaditeľom tohto renomovaného japonského orchestra. V roku 2000 bol menovaný čestným dirigentom Tokijskej filharmónie

Ondrej Lenárd spolupracuje s poprednými európskymi orchestrami a sólistami (P. Dvorský, G. Beňačková, J. Obrazcovová, M. Freni, P. Cappuccilli, E. Urbanová, S. Kopčák atď.). Dirigoval vo viedenskej Štátnej opere, v Houston Grand Opera, v Teatro Liceo v Barcelone, v Teatro San Carlo v Neapoli, v Štátnej opere v Budapešti, hosťoval v Kanade, Brazílii, USA, Japonsku, spolupracuje s Národným divadlom a Štátnou operou v Prahe (so súborom Štátnej opery uviedol Pucciniho Tosku v Salzburgu v roku 2006).Dirigoval Verdiho Maškarný bál s Nikkai Opera Company v Tokiu (2007) a koncerty s Tokijskou filharmóniou (2008). Od sezóny 2011/2012 sa ujal vedenia Symfonického orchestra českého rozhlasu ako jeho nový šéfdirigent.

Ondrej Lenárd má na svojom konte viac ako tisíc rozhlasových snímok, jeho diskografia obsahuje snímky pre firmy Opus, Naxos, Marco Polo a HNH International – pre túto spoločnosť nahral dve desiatky kompaktných diskov. Mnohé z umelcových pozoruhodných výkonov pri interpretácii symfonickej i opernej literatúry má vo svojich fondoch tiež Slovenská televízia. 

V roku1974 sa Ondrej Lenárd stal laureátom Medzinárodnej dirigentskej súťaže v Budapešti, v roku 1998 mu bol prepožičaný Rad Ľudovíta Štúra a v roku 2002 prijal čestný doktorát Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

 

 

Rozhovor s Ondrejom Lenárdom

Ondrej Lenárd: Hudba ma neustále sprevádza

 

 

 

9. septembra 1865 sa vo Viedni konala premiéra operety Krásna Galatea, ktorú zložil Franz von Suppé. Stala sa nielen prvým autorovým svetovým úspechom, ale aj celkovo prvým výrazným úspechom Viedenskej operety.

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk