Bratislavský koncert opernej divy Montserrat Caballé je zrušený

11.12.2012 22:29

 

Bratislava

 

Koncert španielskej opernej divy Montserrat Caballé, ktorý sa mal konať 15. decembra v Incheba Expo Aréne v Bratislave je zrušený. Dôvodom sú zdravotné ťažkosti speváčky, ktorej zlomené rameno nedovoľuje venovať sa koncertom najmenej do konca januára budúceho roka.

 

Montserrat Caballé

 

 

Montserrat Caballé si nešťastne zlomila rameno a museli ju hospitalizovať v nemocnici v Barcelone. „Pani Montserrat Caballé kvôli tomuto úrazu musí zrušiť všetky koncerty a vystúpenia do konca januára 2013 a tým pádom aj koncert v Bratislave, ktorý sa mal konať 15. decembra 2012. Je jej to veľmi ľúto,“ vyjadril sa jej agent Stefan Schmerbeck v oficiálnom stanovisku. Ako dôkaz pridal aj oficiálne potvrdenie z nemocnice Centro Medico Teknon v Barcelone, kde sa uvádza, „Toto je potvrdenie, že pani Montserrat Caballé sa lieči v nemocnici Centro Medico Teknon pre zlomené rameno (humerus). Liečba a zotavenie potrvá tri mesiace, počas ktorých bude musieť byť profesionálne nečinná.“ Vstupenky môžu fanúšikovia vrátiť na mieste, kde si ich zakúpili. V prípade online nákupu lístkov pokyny, ako ich vrátiť, uvádza Ticketportal na svojej webovej stránke v sekcii Zmeny a zrušenia.

 

 

Montserrat Caballé sa do povedomia verejnosti dostala už v roku 1965, keď musela v priebehu krátkeho času naštudovať titulnú rolu koncertnej verzie Donizettiho opery Lucrezia Borgia v newyorskej Carnegie Hall. Pôvodne mala v tejto úlohe spievať Marilyn Horne, no tá ju pre hlasovú indispozíciu musela odmietnuť. Zastúpila ju dovtedy neznáma operná speváčka Montserrat Caballé. Netušila, že práve tento večer od základov zmení jej kariéru a razom jej bude celý operný svet ležať pri nohách. Po prvej árii očarila newyorské publikum natoľko, že si vyslúžila dvadsaťminútový neutíchajúci potlesk. Denník New York Herald Tribune na druhý deň priniesol oslavné titulky na jej výkon, pričom ju prirovnával k legendárnej Marii Callas.

 

Po tomto večere spievala Montserrat Caballé vo všetkých prestížnych operných domoch a koncertných sálach sveta. Dejiskom jej vystúpení bola milánska La Scala, Metropolitná opera v New Yorku, Kráľovská opera Covent Garden v Londýne, Parížska opera, Gran Teatro del Liceo v Barcelone, Boľšoj teatr v Moskve, Opera San Francisco a mnoho iných. Repertoár Montserrat Caballé je obrovský, pričom počet jej divadelných úloh je približne 90.

 

Caballé spievala všetky významné úlohy štandardného repertoáru, ale najznámejšou a najobdivovanejšou sa stala pre svoj belcantový repertoár. Stala sa nástupkyňou Marie Callas v opernej role Normy. Pre široké publikum sa stala slávnou aj zásluhou spolupráce s Freddiem Mercurym, s ktorým naspievala album Barcelona (1992). Ich spoločná pieseň zaznela aj na otváracom ceremoniáli olympijských hier v Barcelone v roku 1992. Jej hlas je nezabudnuteľný pre svoju čistotu, presnosť a silu. Je uznávaná pre svoj dramatický výraz, excelentnú techniku a hlasové zafarbenie. Rodáčka z Barcelony oslávi 12. apríla 2013 už svoje 80. narodeniny.

 

Informoval: Le Monde Productions

 

Diskusná téma: Bratislavský koncert opernej divy Montserrat Caballé je zrušený

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk