Edita Gruberová zaspievala v Košiciach po prvýkrát

17.09.2013 21:01

 

Košice

 

Košice si potrvdili značku Hlavného mesta kultúry operným koncertom s megahviezdou svetovej opery Editou Gruberovou. V koncertnom prevedení Donizettiho opery Anna Bolena v Dome umenia Košice, sa operná diva predstavila spolu s ďalšími špičkovými umelcami.

 

English version

 

 

Koncert v Dome umenia Košice 15. septembra 2013

koncertné prevedenie opery G. Donizettiho Anna Bolena

foto: Ľudovít Vongrej


 

 

Organizátori koncertu vsadili na správnu kartu nielen výberom titulu, ktorý bol na Slovensku uvedený len dvakrát (v bratislavskej komornej opere 1994, 1995 a v Košiciach to bolo prvé uvedenie tohto diela), ale aj lákavým obsadením. Spolu s Editou Gruberovou uviedli tento náročný tilul belkantovej opernej literatúry Jozef Benci, Regina Richter, Philippe Do, Atala Shockk, Kristian Cser a Tibor Szappanos. Pôvodne v obsadení figuroval aj svetoznámy slovenský tenorista Pavol Bršlík, ktorý však musel pre chorobu účasť na predstavení odrieknuť, rovnako ako mezzosporanistka Elena Maxima z Ruska. V doprovode Štátnej filharmónie Košice a filharmonického zboru Debrecen, dirigoval Andriy Yurkevych.

 

 

Koncert v Dome umenia Košice 15. septembra 2013

koncertné prevedenie opery G. Donizettiho Anna Bolena

foto: Ľudovít Vongrej

 


Mená interpretov zaručovali výnimočný umelecký zážitok. Tento večer bol výnimočný nielen tým, že sa konal v Košiciach ako Hlavnom meste kultúry, košickou premiérou, či kvalitným obsadením, ale aj tým, že Edita Gruberová spievala v Košiciach po prvýkrát. Na košický koncert sa veľmi tešila a svoje nadšenie netajila ani po ňom.

 

Edita Gruberová:

 

,,S koncertom som veľmi spokojná, bolo fantastické publikum, dirigent, kolegovia sólisti, zbor i orchester. Som rada, že som si konečne zaspievala aj v Košiciach“

 

Sála košického Domu umenia sa okrem slovenských divákov zaplnila aj divákmi z rôznych krajín. (Rakúsko, Švajčiarsko, Česká republika, Nemecko, Poľsko, Japonsko...) Skupinka japonských obdivovateľov Edity Gruberovej mali na hrudi hrdo pripnuté odznaky s portrétom umelkyne.

 

 

Nadšenci Edity Gruberovej z Japonska na koncerte v Košiciach

foto: Ľudovít Vongrej

 

 

Jedna z najslávnejších bel canto opier o anglickej kráľovnej Anne, 2.manželke Henricha VIII., vychádza z historických udalostí, známych predovšetkým vďaka Shakespearovej hre Henrich VIII. Manželstvo kráľa Henricha a Anny Boleynovej však končí netradične, sťatím hlavy nepohodlnej manželky. Opera je známa svojou vysokou náročnosťou árií, preto bolo a je len niekoľko svetových umelcov, ktorí toto dielo obsiahli vo svojom repertoári.

 

Výkony Edity Gruberovej, ako aj výkony ostatných umelcov splnili divácke očakávania. Koncert veľmi obohatil koncertnú činnosť mesta Košice a svojou výnimočnosťou aj koncertný a operný život na Slovensku, keďže u nás Edita Gruberová až tak často neúčinkuje a každý príchod na Slovensko je veľkým sviatkom. Našu krajinu obohalil aj samotný operný titul, ktorý sa na slovenských operných scénach (okrem spomínanej komornej opery) ešte neuviedol.

 

 

Koncert v Dome umenia Košice 15. septembra 2013

koncertné prevedenie opery G. Donizettiho Anna Bolena

foto: Ľudovít Vongrej

 

 

Ako to už býva aj na iných koncertoch, na ktorých Edita Gruberová účinkuje, ani v Košiciach nechýbala takmer nekonečná klaňačka a časť divákov sa s ňou nevedela rozlúčiť. Po poslednej poklone sa títo diváci presunuli do foyeru, kde prebiehala neohlásená, náhodná autogramiáda a osobné stretnutie s umelkyňou.

 

 

Nekončiaca klaňačka pre verných obdivovateľov Edity Gruberovej

foto: Ľudovít Vongrej

 

Autogramiáda v Košiciach

Foto: Ľudovít Vongrej

 

 

 

 

 

Pripravil: Ľudovít Vongrej

článok zaradený do: Operné správy

 

Tip na kliknutie

Edita Gruberová: Som doma všade a zároveň nikde

Edita Gruberová: Som doma všade a zároveň nikde (pokračovanie rozhovoru)

 

 

 

Fotogaléria: Edita Gruberová zaspievala v Košiciach po prvýkrát

Táto fotogaléria je prázdna.

Diskusná téma: Edita Gruberová zaspievala v Košiciach po prvýkrát

Bieda slovenskej kritiky

Laco 27.09.2013
UNGER, MOJZISOVA, URSINYOVA, V.BLAHO, CERVENKA ?! -
kde ste boli ?, vas asi nezaujima kralovna koloratury, ktoru nam cely svet zavidi !

E.Gruber v Košiciach

Posluchač 26.09.2013
S tou odozvou na vystúpenie E.Gruber v Košiciach je to bledé. Ak neberiem do úvahy "konštatovanie pani Urbančíkovej na portáli opera.cz, že sa v Košiciach čosi udialo, tak nikde nič. Páni kritici,čo ste nezohnali lístky alebo bolo do Košíc pre vás ďaleko ?

Koncert E.Gruberovej

Patriot 21.09.2013
Rad by som odkazal panovi Sudzinovi a vsetkym, ktori mali prsty v organizovani vystupenia E. Gruberovej v Kosiciach, ze takym ako su oni by som nezveril ani zorganizovanie dovozu gumenej obuvi na miestny blsak. S kolegami sme sa hanbili za nich i za vsetkych kosicanov ked sme uvideli ten poloprazdny balkon. To kto by musel prist do Kosic aby tito neschopaci dokazali naplnit 600 miestnu salu ? Pani Gruberova je vam malo, ta vam za trochu namahy nestoji ? Hlavne, ze ste si pod ruskom projektu EHMK zasa napchali vrecka, pravda ? Hanba vam neschopaci !!!!!

Edita Gruberova

Tomáš 20.09.2013
Súhlasím s názorom Veroniky Dubcovej. Malo to byť na titulkách všetkých správ ako udalosť roka!!!!!!!!! Edita Guberová je veľká SLOVENSKÁ UMELKYNA. Koncert bol veľkým zážitkom. VEĹKE ĎAKUJEM OPERE SLOVAKII za spravodajstvo okolo tohto koncertu aj za vynikajúce a obohacujúce obidva rozhovory aj videopozvánku v SLOVENČINE s pani Gruberovou. Kebyže udeľujem ocenenia tak jedno by šlo tomuto portálu. Brava Edita !, Brava Opera Slovakia!

Košický koncert

Veronika Dubcova 20.09.2013
Dokonalá opera s dokonalou hlavnou predstaviteľkou - absolutnou kráľovnou - nielen koloratúry a Donizettiho opier...to je názor mňa ako nie odbornej, ale ani nie nekritickej milovníčky opery (aj keď len začínajúcej). Naozaj zážitok na svetovej úrovni, ktorý nás na Slovensku vie ocenit zatiaľ len pomenej. To samozrejme súvisí aj s prístupom médii celkovo ku kultúre, nehovoriac už o opere - (vďaka aspoň za činnosť tohto operného portálu:) - to potom nikoho neprekvapí, že každý Slovák pozná momentálne frekventovaného účastníka nejakej reality show, ale kto je Edita Gruberová netuší.... Och a ako nevie o čo prichádza. Aj keď je Anna Bolena este relatívne "akčná" opera, ktorá sa dá krásne inscenovať či už scénou, kostýmami alebo samotnou réžiou, nikdy Donizettiho hudba a spevácke výkony nevyniknú tak ako pri koncertnom prevedení. Hlavne keď sa spoja naozaj skvelí interpréti - popri ako vždy neskutočnej pani Gruberovej myslím vynikla hlavne Regine Richter (ale samozrejme aj ostatní), zbor a orchester. Tu ani hromada kvetov, ten najdlhší potlesk či odznaky na hrudi vďaku za ten zážitok nevyjadria asi dostatočne...snáď len naša podpora opery ako takej a šírenie nadšenia z nej tým, ktorí ju ešte neobjavili:)

E.Gruber v Košiciach

Poslucháč 19.09.2013
Pred vystúpením pani E.Gruber v Košiciach sa písalo i hovorilo o tom, že sa sem prídu pozrieť kritici z pol Európy. Zatiaľ som bohužiaľ nenašiel v našich médiách o tom ani mäkké fň. A čo je ešte trápnejšie, ani jedinú reakciu od prítomných divákov. Dúfam, že sa dočkám, že to všetko neostane len v polohe - zíde z očí, zíde z mysle. Nemám ambíciu púšťať sa do odbornej analýzy ale krátko - z môjho pohľadu to bol top umelecký zážitok za posledné pol storočie. K výkonom sólistov nech sa vyjadria povolanejší no chválu si zaslúži i orchester ŠFK, pričom hodné pozornosti je najmä uvedomenie si, akého kvalitatívneho posunu je teleso schopné pri určitej motivácii ( svetová umelecká osobnosť, vynikajúci dirigent ) a teda aké sú jeho rezervy a v čom tkvejú o.i. aj východiská z priemernosti. ! Výkon excelentného Zboru Kodályho filharmónie z Debrecínu bol tým,čo prispelo večeru k jeho výnimočnej nádhere. Jednoducho- takto by mala vyzerať úroveň v EHMK.

Pridať nový príspevok

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk