Michaela Šebestová účinkovala na 22. ročníku festivalu Svátky hudby v Praze

03.11.2013 21:23

 

Praha

 

25. októbra 2013 sa v pražskom Rudolfíne (Dvořákova síň), konal otvárací koncert 22. ročníka festivalu Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté pod názvom „Václav Hudeček a Peter Dvorský představují své následovníky“. Na koncerte zaspievala aj mladá slovenská mezzosopranistka Michaela Šebestová.

 

 

 

Koncert sa konal za účasti pražského Primátora a mnohých ďalších významných hostí. Otváracím koncertom bol zahájený 22. ročník festivalu. V programe koncertu s podtitulom „Václav Hudeček a Peter Dvorský představují své následovníky“, si nadšené publikum do posledného miesta zaplneného Rudolfina vypočulo skvelé výkony mladých huslistov Josefa Špačka, Jana Mráčka a Petra Matějáka, spevákov Michaely Šebestové a Jakuba Pustiny, ktorých sprevádzala Talichova komorní filharmonie s dirigentom Tomášem Braunerem. Záverečné skladby koncertu v podaní Václava Hudečka a sopranistky Evy Urbanovej, rovnako ako prídavok všetkých huslistov, zodvihlo obecenstvo zo sedadiel k opakovaným ováciám postojačky.

 

 

 

Slovensko zastúpila mladá mezzosopranistka Michaela Šebestová. V jej podaní odznela ária Johanky: Da, czas nastal, z opery Petra Iljiča Čajkovského Panna orleánska a v duete s Jakubom Pustinom zaspievali duet Santuzzy a Alfia: Oh! Il Signore…, z opery Pietra Mascagniho Cavalleria rusticana.

 

 

Michaela Šebestová

 

,,Koncert v Pražskom Rudolfíne, ktorý sme mali vypredaný som si užívala plnými dúškami, nakoľko to bol môj debut v Čechách. Srdečne ďakujem za najkrajší koncert môjho doterajšieho života vďaka neuveriteľne priaznivej a priateľskej atmosfére všetkých zúčastnených, publika, kolegov na javisku i v zákulisí, vďaka dokonalej a bezchybnej organizácii pána Radeka Hrabě. V skratke je ťažké opísať tak nádherné emócie, ktoré mnou lomcovali aj vďaka novému životu, ktorý nosím pod srdcom a čoskoro sa nám narodí...o to to bolo všetko znásobené. Bola radosť pracovať s tak úžasne profesionálnymi ľuďmi. Maestro Hudeček opäť potvrdil, že je fenomenálny. Už teraz sa teším na ďalšiu, tak krásnu spoluprácu s našimi českými bratmi."

 

 

 

 


Svátky hudby v Praze

22. ročník

„Václav Hudeček a Peter Dvorský představují své následovníky“

otvárací koncert

25. októbra 2013

 Rudolfín (Dvořákova síň), Praha

 

 

Účinkovali

 

Václav Hudeček, Josef Špaček, Jan Mráček, Petr Matěják – husle

Michaela Šebestová – mezzosoprán

Jakub Pustina – barytón

Eva Urbanová – soprán / hosť

Talichova komorní filharmonie

Tomáš Brauner – dirigent

 

 

Program

 

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791):

Figarova svatba, predohra

Talichova komorní filharmonie

 

Maurice Ravel (1875 – 1937):

Tzigane

Petr Matěják

 

Gioacchino Rossini (1792 –1868):

Largo al factotum, ária Figara z opery Barbier zo Sevilly

Jakub Pustina

 

Camille Saint-Saëns (1835 – 1921):

Introdukcia a rondo capriccioso

Jan Mráček

 

Petr Iljič Čajkovskij (1840 – 1893):

Da, czas nastal, ária Johanky z opery Panna orleanská (Johanka z Arku)

Michaela Šebestová

 

Zdeněk Fibich (1850 – 1900):

Koncertní polonéza

Josef Špaček

 

Pietro Mascagni (1863 – 1945):

Oh! Il Signore…, duet Santuzza a Alfio z opery Cavalleria rusticana

Michaela Šebestová, Jakub Pustina

 

*****

 

Giuseppe Verdi (1813 – 1901):

Pace, pace, ária Donny Leonory di Vargas z opery Sila osudu

Eva Urbanová

 

Antonín Dvořák (1841 – 1904):

Mazurek

Václav Hudeček

 

Měsíčku na nebi hlubokém, árie z opery Rusalka

Eva Urbanová

 

Pablo de Sarasate (1844 – 1908):

Cigánske melódie

Václav Hudeček, Josef Špaček, Jan Mráček, Petr Matěják

 

Pietro Mascagni (1863 – 1945):

Ave Maria, Intermezzo z opery Cavalleria rusticana

Václav Hudeček, Eva Urbanová

 

 

 

foto: Svátky hudby v Praze

 

 

O festivale

 

Cyklus Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté predstavuje jeden z najstarších festivalov komornej hudby, ktoré sú usporadúvané na území hlavného mesta Prahy. Jeho umeleckým garantom a zakladateľom je významný český virtuóz, legenda českej husľovej školy, žiak Davida Oistracha, Václav Hudeček, ktorý si už dvadsať rokov pozýva na svoje koncerty nielen renomovaných hudobníkov, ale dáva priestor i mladým talentom, čo podčiarkuje ojedinelosť tejto prehliadky v pražskom kultúrnom kontexte. Na začiatku svojej hudobnej kariéry tu dostali príležitosť osobnosti ako je napríklad renomovaná mezzosopranistka Dagmar Pecková pôsobiaca na popredných európskych scénach, violončelista Jiří Bárta, populárny huslista Pavel Šporcl či hornista Radek Baborák, medzi ktorého pôsobisko patrí Berlínska či Mníchovská filharmónia. V rámci uplynulého jubilejného 20. ročníku Václav Hudeček predstavil mimo iných talentovaných klaviristov Jaroslavu Pěchočovou a Lukáša Klánského, známeho multiinštrumentalistu, jazzmana a flautistu Jiřího Stivína, hornistu Radka Baboráka, prvú dámu českej harfy Janu Bouškovou, držiteľku prestížnych zahraničných ocenení, alebo mladých huslistov Josefa Špačka, Jana Mráčka a Petra Matějáka. Koná sa pod záštitou predsedkyne Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR pani Miroslavy Němcové a primátora hlavného mesta Prahy pána Bohuslava Svobody.

 

Najdôležitejším poslaním je podpora mladých začínajúcich umelcov formou vytváranie príležitostí pre ich koncertné vystúpenia vo významných koncertných centrách pražskej metropoly a taktiež pre kontakt a spoluprácu s už renomovanými osobnosťami českej hudobnej scény. Svátky hudby si ďalej kladú za cieľ obohatiť a zatrakíivniť kultúrnu ponuku metropoly o kvalitnú prehliadku v oblasti komornej hudby za účasti renomovaných umelcov z Českej republiky i zahraničia.

 

 

www.vaclavhudecek-svatkyhudby.cz 

 

 

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj info a foto: Svátky hudby v Praze

článok zaradený do: Operné správy

 

 

Fotogaléria: Michaela Šebestová účinkovala na 22. ročníku festivalu Svátky hudby v Praze

Táto fotogaléria je prázdna.

Diskusná téma: Michaela Šebestová účinkovala na 22. ročníku festivalu Svátky hudby v Praze

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk