Nello Santi - životopis

22.03.2012 19:43

 

Jeden z najuznávanejších a najlepších dirigentov súčasnosti Nello Santi sa narodil 22. septembra 1931 v meste Adria v talianskom Venete. Vyštudoval kompozíciu na Liceo musicale v Padove, kde aj v roku 1951 debutoval ako dirigent Verdiho Rigoletta v známom Teatro Verdi. Predstavenie sa stretlo s pozitívnym ohlasom a položilo tak základy jeho mimoriadne úspešnej kariéry.

 

 

Nello Santi, dirigent

 

Od roku 1958 pôsobil jedenásť rokov ako šéfdirigent opery v Zürichu, kde pôsobí s veľkými úspechmi dodnes. V aktuálnej sezóne diriguje predstavenia Don Pasquale, Il barbiere di Siviglia, L ' elisir d' amore, Poliuto, Rigoletto a Un ballo in maschera. Od roku 1962 pôsobil ako hosťujúci dirigent v Metropolitnej opere v New Yorku, kde sa za 30 rokov dirigovania stal jednou z najvplyvnejších dirigentských osobností. Pravidelne dirigoval napríklad aj v milánskej La Scale, v Royal Opera House v Londýne, v parížskej Opere, v Teatro Colon v Buenos Aires, v Štátnej opere vo Viedni, v operách v Hamburgu a Mníchove, na svetoznámom opernom festivale v Arena di Verona a v mnohých iných operných domoch po celom svete.

 

V auguste 1995 dirigoval Verdiho Requiem v Sala Nervi vo Vatikáne a v roku 1997 pri príležitosti znovuotvorenia Opera House v San Franciscu dirigoval novú inscenáciu Pucciniho opery Tosca.

 

Za zásluhy v oblasti opery a vážnej hudby získal rad ocenení, mimo iných napríklad Medailu Hansa Georga Nägeliho, STAB-Preis 2001 a taliansku štátnu cenu s titulom „Cavaliere“.

 

Spolupracoval s takými hviezdami ako Montserrat Caballé, Diana Damrau, Plácido Domingo, Peter Dvorský, Piero Cappuccilli, Sherrill Milnes, Ruggero Raimondi, Leo Nucci či Juan Diego Flórez. Pod jeho vedením vzniklo aj mnoho nahrávok a DVD z operných predstavení. K najvýznamnejším patria Leoncavallovi Komedianti (1971) s Montserrat Caballé, Plácidom Domingom a Sherrillom Milnesom, Andrea Chénier (1981) od Umberta Giordana s Plácidom Domingom, Gabrielou Beňačkovou a Pierom Cappuccillim či Donizettiho Don Pasquale (2006) s Juanom Diegom Flórezom a Ruggerom Raimondim.

 

 

 

 

Vďaka zmyslu pre tradíciu a špecifickému prístupu k vedeniu orchestra je Nello Santi kritikmi považovaný za jednu z najvýnimočnejších dirigentských osobností od čias Toscaniniho, de Sabatasa a Furtwänglera. Santi je orchestrom často prezývaný „Papa Santi“, čím hráči chcú demonštrovať svoju úctu a rešpekt k jeho práci. Dnes už 80-ročný maestro je stále jedným z najviac vyhľadávaných dirigentov koncertných a operných diel súčasnosti.

 

 

 

Diskusná téma: Nello Santi - životopis

Bravooo Maestro!

Vladimir Bernard 08.04.2012
Dnes 7.4. (Biela sobota) som mal prilezitost vidiet nazivo predstavenie Verdiho Requiem v SND pod taktovkou Maestra Nella Santiho! Bol to uzasny zazitok vidiet vidiet ho ako pracuje s orchestrom. Hraci z orchestra hladeli viac na neho ako do not, doslova mu citali jeho gesta s predstihom .....
Dakujem Maestrovi Santimu, solistom A.Sarfisi, T.Kruzliakova, M.Dvorsky J.Benci orchestru a zboru SND za nadherny umelecky zazitok.

Pridať nový príspevok

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk