Noc hudby a koncert mladých operných talentov

06.07.2014 16:44

 

Bratislava

 

Opera Slovakia, o.z. sa do tretieho ročníka celoslovenskej akcie Noc hudby zapojilo usporiadaním operného koncertu mladých talentov spojeného s prezentáciou slovenskej opernej kultúry súčasnosti. Podujatie sa konalo v amfiteátri Skanzenu slovenskej dediny Starý Klíž v obci Veľký Klíž (okres Partizánske).

 

 

Príďte za operou - koncert mladých operných talentov

foto: Antonios Vlachou

 

Noc hudby je celoslovenská akcia, ktorú na Slovensku už po tretí rok vyhlásilo Hudobné centrum v Bratislave. Prvý ročník projektu Noci hudby na Slovensku vyhlásilo Hudobné centrum 15. júna 2012, čiže v roku, kedy medzinárodne uznávaný francúzsky Sviatok hudby oslávil 30. výročie. Odvtedy sa toto podujatie u nás koná tretí júnový piatok. Do tohto podujatia sa môžu zapojiť kultúrne inštitúcie, združenia, organizácie, ako aj jednotliví umelci, fyzické osoby usporiadaním akéhokoľvek hudobného podujatia.

 

Opera Slovakia. o. z. oslávilo Noc hudby operou v podobe koncertu mladých talentov spojeného s prezentáciou slovenskej opernej kultúry súčasnosti. Atmosféru koncertu umocnila aj výstava divadelných kostýmov z inscenácii Opery SND a výstava plagátov všetkých troch slovenských operných divadiel, festivalov a koncertov. Podujatie sa konalo v amfiteátri Skanzenu slovenskej dediny Starý Klíž v obci Veľký Klíž (okres Partizánske).

 

 

Príďte za operou - koncert mladých operných talentov

foto: Antonios Vlachou

 

Na úvod si diváci pozreli výstavu kostýmov a plagátov, pričom mali možnosť vziať si aj prezentačné materiály operných divadiel, umeleckých agentúr, festivalov, či kinoprenosov operných predstavení. Návštevníci nešetrili obdivom nad prácou návrhárov a pracovníkov umeleckých dielní a vysoko ocenili možnosť obzrieť si kostýmy zblízka, urobiť si pri nich spoločnú fotografiu... . Po krátkom príhovore Ľudovíta Vongreja, ktorý bol venovaný krátkemu predstaveniu súčasnej slovenskej opernej kultúry na Slovensku, nasledovala hlavná časť večera ‑ operný koncert.

 

Program pozostával z diel svetových autorov v podaní sopranistiek Renatky Ferikovej a Marianny Gelenekyovej, mezzosopranistky Kataríny Ofúkanej, tenoristu Patrika Horňáka a barytonistu Matúša Mazára. Hosťom koncertu bol tenorista Titusz Tóbisz, sólista Opery Štátneho divadla v Košiciach. Účinkujúci vystúpili s klavírnym sprievodom Júlie Grejtákovej, korepetítorky Opery ŠD v Košiciach a zároveň hlavnej korepetítorky súťaže Musica Sacra v Ríme, ako aj hlavnej korepetítorky Opera Slovakia.

 

 

Príďte za operou - koncert mladých operných talentov

foto: Antonios Vlachou

 

 

Príďte za operou

Koncert mladých talentov

20. jún 2014, Starý Klíž

 

Program koncertu

 

1. G. Donizetti: Una furtiva lagrima

ária Nemorina z opery Nápoj lásky - P. Horňák

 

2. G. Donizetti: Bella Síccome un Angelo

ária Malatestu z opery Don Pasquale - M. Mazár

 

3. J. Offenbach: Barcarola (Hoffmannove poviedky)

K. Ofúkaná, M. Gelenekyová

 

4. A. Dvořák: Měsíčku na nebi hlubokém

ária Rusalky z opery Rusalka - R. Feriková

 

5. G. Puccini: E lucevan Le stelle

ária Cavaradossiho z opery Tosca - T. Tóbisz

 

6. G. Verdi: Addio del passato

ária Violetty z opery La Traviata - M. Gelenekyová

 

7. G. Verdi: Prípitok z opery La Traviata

P. Horňák, M. Gelenekyová

 

8. G. Bizet: Habanera z opery Carmen - K.Ofúkaná

 

9. W. A. Mozart: Duet Papageny a Papagena

z opery Čarovná flauta

R. Feriková, M. Mazár

 

10. R. Leoncavallo: Vesti la giubba

ária Cania z opery Komedianti - T. Tóbisz

 

11. G. Dusík: pieseň „Najkrajší kút“ z operety Hrnčiarsky bál

 všetci účinkujúci

 

Klavírny sprievod: Júlia Grejtáková

 

 

Po koncerte sa konala „after party“ na ktorej sa diváci mohli stretnúť s umelcami a oceniť ich výkony. Rozprúdila sa diskusia o opere a vznikli spoločné fotografie, zoznámenia divákov s mladými umelcami...

 

 

Ľudovít Vongrej

 

,,Opera vymizla z prostredia mimo hlavných centier operného života a média o tomto umeleckom žánre informujú len okrajovo. Preto sme sa rozhodli priniesť ho v rámci akcie Noc hudby do slovenských regiónov naživo. Priamy kontakt s umelcami považujem za mimoriadne dôležitý pri vytváraní diváckej základne a pestovaní vzťahu: umelec - divák, alebo organizácia - divák. Na koncert sme pozvali aj mezzosopranistku Katarínu Ofúkanú pochádzajúcu priamo z obce Veľký Klíž a zároveň sme do výstavy kostýmov úmyselne vybrali kostým Márie Terézie z rovnomennej opery Rolanda Baumgartnera, ktorú v Opere SND režíroval slovenský režisér dlhé roky pôsobiaci v Poľsku Ladislav Adamik, rodák z tohto regiónu. Aj takto sme vyzdvihli tunajšie osobnosti.

 

Úspech podujatia vynikol nad všetky naše očakávania. V príjemnom prostredí amfiteátra skanzenu si diváci vypočuli operné árie pod holým nebom v kvalitnej interpretácii našich mladých spevákov. Publikum veľmi kladne ohodnotilo nielen samotné podujatie a výkony umelcov, ale aj skutočnosť, že do ich regiónu zavítala opera, pričom sa s ňou mnohí stretli po prvýkrát. Veľmi zaujímavý moment nastal v rámci after party, keď naša korepetítorka Júlia Grejtáková začala hrať na klavíri operné predohry a sprievod k známym áriám či talianskym piesňam. Pridávali sa k nej jednotliví speváci a diváci si s nimi začali pospevovať žiadajúc ďalšie prídavky. Taktiež sa rozprúdila diskusia o tom ako ľudia vnímajú operu, čo sa im páči a aké sú ich očakávania. Návštevníkov zaujímalo, ktorých skladateľov mladí umelci obľubujú, aké majú plány, ambície a sny. Boli zvedaví, ako sa učí operný spev a na rôzne iné súvislosti. 

 

Celková atmosféra po koncerte vo mne vyvolala presvedčenie, že si diváci aj účinkujúci odniesli výnimočné operné zážitky. Touto akciou zároveň začali oslavy 3. výročia fungovania portálu Opera Slovakia. Keďže je to tretí rok, oslavovať budeme na trikrát. Prvou časťou osláv bol koncert mladých talentov, v druhej časti spustíme nový web Opera Slovakia v priebehu tohto leta a treťou časťou bude Operný galakoncert 2014 v Kežmarku koncom augusta 2014, ktorý bude charitatívneho charakteru. Na tomto koncerte vystúpia okrem začínajúcich spevákov aj známe medzinárodné slovenské operné hviezdy. O koncerte budeme včas informovať.“

 

Video z podujatia

 

 

Redakcia OS

foto: Antonios Vlachou, www.avart.sk

video: Ján Jamriška www.avart.sk

Článok zaradený do: Operné správy

 

Tip na kliknutie

DELUVIS sponzorom charitatívneho koncertu v Martine

 

Fotogaléria: Noc hudby a koncert mladých operných talentov

Táto fotogaléria je prázdna.

Diskusná téma: Noc hudby a koncert mladých operných talentov

Slovak opera

Sabina 08.07.2014
Great, Bravi tutti:-)

opera

mária 06.07.2014
Gratulujem k akcii a škoda že som tam nebola ale nabudúce si to nenechám újsť... Mladým prajem veľa šťastia a Opere Slovakii držím palce do ďalšej práce na skvelom webe a aj iných akciách. Mária z Prievidze.

Re:opera

Salajovci 06.07.2014
Boli sme - dakujeme za zážitok :-)

Re:Re:opera

Peter Vyšný 06.07.2014
Prídite s takýmto programom aj na východné Slovensko!

Pridať nový príspevok

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk