Operné štúdio Konzervatória v Bratislave: Jacques Offenbach - Orfeus v podsvetí

28.05.2012 23:53

 

 

Operné štúdio Konzervatória v Bratislave pozýva na predstavenie opernej inscenácie Orfeus v podsvetí francúzskeho skladateľa nemeckého pôvodu Jacquesa Offenbacha. Dve predstavenia sa uskutočnia 31. 5. 2012 a 1. 6. 2012 o 19:00 hod v DK Zrkadlový háj v Bratislave.

 

 

 

 

Samotné slovo „opereta“ Jacques Offenbach prvýkrát použil pri diele La rose de Saint Flour (1856). Veľký medzinárodný úspech dosiahol dielom La mariage aux lanternes (Zásnuby pri svetle lampy)

Napriek svojmu úspechu a plnému hľadisku Offenbach hospodáril tak zle, že sa rýchlo dostal do finančných ťažkostí. Aby im zabránil, potreboval niečo veľkolepé. Stavil na svoju prvú celovečernú operetu Orpée aux enfers (Orfeus v podsvetí). Premiéra sa konala 28. októbra 1858. Dielo bolo výsmechom vlády Napoleona III., ale zahaleným do sveta antických bohov, kde Napoleona predstavoval Jupiter. Predstavenie navštívil aj sám Napoleon III. a nič netušiac sa dobre zasmial na Jupiterovi a ostatných bohoch na Olympe. Predstavenie nepochopil ani on, ani kritici a zrejme ani väčšina verejnosti. Operetu potom v roku 1874 ešte prepracoval a doplnil do nej viaceré baletné ale aj spievané sólové či zborové čísla.

Jeho nedokončená opera Les contes d’Hoffman (Hoffmanove poviedky) bola uvedená po jeho smrti (+8.10.1880 v Paríži) v roku 1881. Dielo dokončil Ernest Guiraud.

 

 

Jacques Offenbach

 

 

Jakub (neskôr Jacques) sa narodil v Kolíne 20.6.1819. Ako šesťročný dostal husle a ako dvanásťročný už koncertoval na violončele. Otec rýchlo spoznal synov talent a odviedol ho do Paríža, kde ho po krátkom predstavení prijali na konzervatórium. Vydržal tam len približne rok a potom sa zamestnal v orchestri parížskej Komickej Opery (Opéra Comique). Po čase sa rozhodol živiť ako skladateľ, čo však nebolo práve jednoduché. Priateľstvo so šľachtickým hudobníkom Friedrichom Flotowom mu otvorilo možnosť koncertovať na súkromných večierkoch. Aby sa finančne zabezpečil, odišiel na turné do Londýna. Opäť mal úspech a koncertoval aj na kráľovskom dvore. Po návrate sa oženil a kvôli sobášu prestúpil na katolícku vieru.

 

Jacques Offenbach: Orfeus v podsvetí

 

Komická opera v slovenskom jazyku

na text Jely Krčméry-Vrteľovej

 

(prierez verziou z r. 1874)

 

31. 5. 2012 a 1. 6. 2012 o 19:00 hod.
v DK Zrkadlový háj v Bratislave

 

Dirigent a hudobné naštudovanie

Zdeněk Macháček

 

Réžia

Roman Bajzík

 

Kostýmová spolupráca:

Helena Bezáková

 

Pohybová spolupráca:

Vlasta Ábelová a Peter Rado

 

Scéna:

Roman Bajzík

 

Svetlá a efekty:

Pavol Goldstein

 

vedúca oddelena spevu:

Alžbeta Bukoveczka

 

riaditeľ Konzervatória v Bratislave:

Peter Čerman

 

Korepetítorka operného štúdia:

Karin Remencová

 

Husle

Marek Juráň

 

Hudobná príprava:

Iveta Viskupová

 

Rakvu a vence zapožičala

pohrebná služba SOLAMEN - Vysoká pri Morave

Osoby a obsadenie:

 

Verejná mienka

Judit Andelová 5.r

Alena Kropáčková 5.r

Erika Szabová 5.r

 

Eurydika

Jana Döményová 6.r

Lucia Komorovská 6.r

 

Orfeus

Juraj Kuchar 4.r

 

Aristeus-Pluto

Patrik Horňák 6.r

 

Jupiter

Andrej Marek Kanja 6.r

Peter Rado 6.r

 

Cupid

Annamária Dálnokyová 6.r

Lucia Korenková 5.r

Magdalena Kovaříková 6.r

 

Venuša

Natália Flórová 6.r

Simona Krchová 5.r

Ľubica Moriaková 5.r

 

Diana

Eva Bodorová 5.r

Dominika Hromková 5.r

Tereza Maličkayová 6.r

 

Junona

Bronislava Búciová 6.r

Mária Kurucová 6.r

Zuzana Mendelová 5.r

 

Minerva

Tunde Kevická 6.r

Lucia Kiššová 6.r

Nikola Kováčiková 5.r

 

Mercur

Samuel Chrappa 6.r

Lukáš Sládkovič 5.r

 

John Styx

Marek Tokoš 5.r

 

Cybelé

Dominika Dudinská 5.r

Veronika Havassi 5.r

Katarína Juríková 5.r

 

 

Roman Bajzík, režisér

Prečo sme sa rozhodli pre Orfea? Pokiaľ viem, na Slovensku táto verzia doposiaľ nebola uvádzaná. My ju neuvádzame kompletnú, nakoľko sú tam veľké baletné čísla. Pre túto verziu sme sa rozhodli aj z dôvodu širších sólových plôch pre spevákov, ktorí sa takto môžu vokálne lepšie prezentovať. Ďalším dôvodom je aj to, že tento žáner v Bratislave momentálne už dlhšiu dobu absentuje a Offenbachovská komická opera - opereta je výborným prostriedkom na komplexnú hereckú tanečnú a spevácku prípravu našich študentov spevu. Neposledným dôvodom je skutočnosť prítomnosti majstra Zdenka Macháčka, ktorý po desaťročiach strávených s operetou sa podujal k spolupráci s nami a podpísal sa pod hudobné naštudovanie.

 

Scéna Vzbura bohov- Jupiter Peter Rado, Pluto- Patrik Horňák, Diana Teraza Maličkayová a ďalší...

 

 

Verejná mienka Erika Szabová 5.r

 

 

Obsah:

 

1. obraz:

Svet –

Huslistu Orfea už nebaví život s Eurydikou, ktorá je „pod jeho úroveň“ a rovnako zmýšľa aj Eurydika. Ich, neustálou hrou na husle narušovaný vzťah, logicky vyústi do hádky. Obaja pracovníci pohrebného priemyslu sa rozhodnú nefunkčné manželstvo skončiť. Eurydika zaľúbená do „pastiera Aristea“, ktorý nie je nik iný ako vládca podsvetia Pluto, sa rozhodne po krátkom stretnutí s ním Orfea opustiť a vďaka Plutovi „zomiera“. Orefeus pri svojom návrate obdrží správu o jej skone. Nič šťastnejšie ho nemohlo stretnúť. Myslí si, že jeho šťastiu už nič nestojí v ceste. Omyl! Je tu ešte Verejná mienka.

2. obraz:

Olymp-

Pokojný spánok olympských božstiev naruší rozrušený Dianin príchod. Kamsi zmizol jej objekt obdivu - Akteon, a ona sa s touto stratou nevie zmeriť. Jupiter to má ťažké. Udržať vládu pevne v rukách, mu hlavne vďaka vrtošivým bohyniam a bohom dáva riadne zabrať. Najmä jeho žiarlivá manželka Junona ho neustále „stíha“ a z čohosi obviňuje. Nedorozumenie vyvracia Merkúr - Jupiterov spravodajca, a prezrádza, že únoscom krásnej Eurydiky nebol nik iný ako Pluto. Ten v zápätí na Jupiterovu žiadosť prichádza, a snaží sa situáciu „zahmlievať“. Plutovi príde vhod revolta bohov, ktorí už odmietajú Jupiterovi poslušnosť a hnusí sa im božská strava - nektár a ambrózia. Do ošemetnej „rodinnej“ situácie zrazu príde nečakaná návštva. Tou je pozemšťan Orfeus, ktorý z donútenia Verjnou mienkou žiada nápravu v súlade s mytológiou - teda navrátenie Eurydiky. Jupiter vyšetrujúc „prípad zmiznutej Eurydiky“ sa rozhodne zostúpiť do podsvetia, a na žiadosť božstiev ich berie so sebou do Plutovej ríše na „výlet“.

3. obraz:

Inferno-

V prítmí tieňov Inferna je ukrytá znudená a sklamaná Eurydika. Jediným oživením jej nudy, je neustále spitý Plutov poskok John Styx. Do podsvetia dorazila inšpekcia „zhora“- Jupiter. Ten podľa neklamných indícií tuší, kde je Eurydika skrytá, teda hľadá spôsob ako sa k nej dostať. Malý nezbedník Kupid pozná dobre úklady lásky. Jupiter, ktorý sa premieňal už na všemožné stvorenia sa tentokrát zmenil na „muchu“.

Táto jeho podoba Eurydiku okúzli a je ochotná s ním z podsvetia „zdrhnúť“. Jupitera však ešte čakajú „vladárske povinnosti“- účasť na párty, ktorú na jeho počesť organizuje Pluto. Styxova neschopnosť ustrážiť Eurydiku pred Jupiterom privedie Pluta do nepríčetnosti.

4. obraz:

Párty-

Plutov hnev uchlácholí spokojnosť olympských božstiev užívajúcich si plnými dúškami jeho pohostinnosti. Do spoločnosti prichádza Eurydika v preoblečení za Bakchantku a na žiadoť prednesie hymnu na Bakcha. Ani Venuša nechce byť bokom a riadne podgurážená sa prejaví. Jupiter, najvyšší vládca vyzve k tancu. Nasleduje kráľovský menuet, ktorý nie je rozjareným bohom veľmi povôli. Omnoho bližší im je bujarý galop. Zábavu nepokazí nik iný ako Verejná mienka, ktorá privádza Orfea. Musí prísť k spravodlivému rozsudku. Ale človek mieni, pán boh mení, platí aj tentoraz. Úder Jupiterovho blesku donúti Orfea pohliadnuť na Eurydiku a tak je preňho navždy stratená. Ostáva medzi bohmi a stáva sa bakchantkou.

 

 

Facebook

Operné štúdio Konzervatória v Bratislave

 

 

Diskusná téma: Operné štúdio Konzervatória v Bratislave: Jacques Offenbach - Orfeus v podsvetí

...

Martin 25.11.2012
Rád píšem a vymýšľam si v mene druhých.
Som ja ale úbohy!

umenia a kultúra

Martin 20.11.2012
Musim podakovat za tento rozbor, velmi mi pomohol pri spracovani tejto temy na hodinu UKL. S triedou sme na tejto operete boli ale ako to byva clovek si po 2 tyzdnoch dej podrobne nepamataa casto nieco prepocuje alebo nevidi kvoli nepozornosti.

Re:umenia a kultúra

Tibor 22.11.2012
krásny si Martinko nechceš sa dakedy stretnúť ? napr. u mňa doma.. pokecali by sme možno trošku pošantili a tak ...

orfeus

Mario 31.05.2012
Držím palca študentom

Pridať nový príspevok

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk