Po Edite Gruberovej zavítajú do Košíc ruské operné hviezdy

04.10.2013 15:51

 

Košice

 

Po úspešnom koncerte svetoznámej opernej divy Edity Gruberovej prináša OZ Slavonic Dance Theater do Košíc – Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 – ďalšiu opernú lahôdku v podobe koncertu piatich ruských operných hviezd.

 

 

 

 

Sopranistka Oxana Shilova, mezzosopranistka Ekateryna Sergeyeva, tenorista Sergei Semishkur a barytonista Vasyliy Ladyuk vystúpia 10. októbra 2013 o 19:00 hod. v Dome umenia v Košiciach v sprievode Štátnej filharmónie Košice a pod taktovkou ďalšej hviezdy ruského hudobného neba Alima Shakha. Na koncerte, nad ktorým patronát prevzalo Ministerstvo kultúry Ruskej federácie a mesto Košice, zaznejú melódie z najznámejších operných diel ruských aj svetových autorov, ale aj známe piesne.

 

 

Oxana Shilova

 

Mená účinkujúcich sú zárukou nevšedného zážitku. Sopranistka Oxana Shilova je absolventkou Sankt-Peterburgského konzervatória a od roku 1999 je sólistkou Akadémie mladých spevákov Mariinského divadla v Petrohrade, v ktorom je od roku 2007 členkou operného ansámblu. Je laureátom 5. Medzinárodnej súťaže mladých operných spevákov Rimskeho-Korsakova v St.Petersburgu (2002), laureátom 3. Medzinárodnej súťaže Eleny Obraztsovej (1.miesto, 2003), laureátom Medzinárodnej súťaže v opernom speve v Ženeve (2.miesto a špeciálna cena za najlepšie predstavenie francúzskeho diela, 2003)  a laureátom Medzinárodnej súťaže Stanislawa Moniuszka vo Varšave (1.miesto, 2007). Vo svojom repertoári má množstvo operných postáv, okrem Ruska s veľkým úspechom koncertovala aj v Belgicku, Fínsku, USA, Francúzsku a Veľkej Británii. Hosťovala v Opere Lyon a ďalších operných divadlách vo Francúzsku či v holandskej Národnej opere.

 

 

Yekaterina Sergeyeva

 

Mezzosopranistka Yekaterina Sergeyeva je absolventkou Sankt-Peterburgského konzervatória a od roku 2005 je sólistkou Akadémie mladých spevákov Mariinského divadla v Petrohrade. Je laureátom Medzinárodnej Lisitsianovej súťaže (Vladikaukaz, 2006), laureátom VII. Medzinárodnej súťaže Zary Dolukhanovovej “Amber Nightingale” (Kaliningrad, 2008) a získala Diplom z Medzinárodnej súťaže Rimskeho-Korsakova (cena za najlepšie predstavenie súčasného diela, St.Petersburg, 2006). Okrem domovskej scény hosťuje v Boľšom teatre v Moskve, s Londýnskym symfonickým orchestrom nahrávala operu Elektra, v monackom Grimaldi Forum účinkovala v predstavení opery Eugen Onegin, koncertovala v Nemecku, Japonsku a USA.

 

 

Sergei Semishkur

 

Tenorista Sergei Semishkur je absolventom Nižgorodského štátneho konzervatória M. Glinku. Od roku 2003 je sólistom Akadémie mladých spevákov Mariinského divadla v Petrohrade, v ktorom je od roku 2007 sólistom operného ansámblu. Je laureátom Medzinárodnej Lisitsianovej súťaže (Vladikaukaz, 2003), získal diplom a špeciálnu cenu na Medzinárodnej súťaži Eleny Obraztsovej (Moskva, 2005) a je laureátom Medzinárodnej súťaže Rimskeho-Korsakova (St.Petersburg, 2006). Účinkuje na prestížnych svetových pódiach, od Carnegie Hall New York, Kennedy Center Washington, Millennium Centre Cardiff, či Barbican Hall Londýn, až po Royal Opera House Stockholm, Opéra Bastille Paris, Teatro Real Madrid či Deutsche Oper Berlin. V jeho diskografii sú nahrávky viacerých opier či vokálno-symfonických diel, okrem iného napríklad aj Symfónia č.8, ktorú nahrával spolu s Londýnskym symfonickým orchestrom. 

 

Vasily Ladyuk

 

Barytonista Vasily Ladyuk je absolventom Movskovského zborového učilišťa A. V. Svešnikova a Akadémie zborového umenia V. S. Popova. Svoje vzdelanie si dopĺňal na majstrovských kurzoch v milánskej La Scale, v newyorskej Metroptnej opera či v houstonskej Grand opera. Je laureátom Medzinárodnej súťaže Francisca Vinasa (1.miesto a cena publika, Barcelona, 2005), laureátom súťaže Operalia (Madrid, 2005), laureátom Svetovej opernej súťaže Placida Dominga (1.cena) a laureátom Medzinárodnej opernej súťaže Shizuoka (1.miesto, Japonsko, 2005). Od roku 2003 je sólistom divadla Nová opera a od roku 2007 hosťujúcim sólistom Boľšoho teatra v Moskve. Účinkoval okrem iného aj v barcelonskom divadle Lyceo, v belgickej Kráľovskej opera v Le Mons, v parížskej Opere Garnié, v milánskej La Scale, v Metroplitnej opera v New Yorku či v Grand Opere v Houstone.

 

Alim Shakh

 

Dirigent Alim Shakh je absolventom Sankt-Peterburgského konzervatória, kde študoval u významných dirigentov Fedora Kozlova a Iľju Musina. Svoju dirigentskú kariéru začal už v roku 1994, keď ešte ako študent debutoval v Sankt-Peterburgskej filharmónii. V súčasnosti je jeho meno známe po celom svete, pravidelne spolupracuje s významnými orchestrami nielen v Rusku a Európe, ale aj v USA, je pravidelným účastníkom medzinárodných festivalov a vedie semináre a majstrovské kurzy. Zaujímavosťou je, že ho vyhľadávajú významní súčasní hudobní skladatelia pre interpretáciu svojich diel. Ako napísal skladate Boris Tishchenko, známy svojimi „tvrdými“ hodnoteniami dirigentov: "... Shakh dokáže počuť partitúru brilantne a odhalí aj skryté odkazy na rytmus a intonáciu. Alimove dirigentské prevedenia sú plné hlbokých citov, zmyslov a logiky. Vo svojej interpretácii Alim sleduje už raz nastolené najlepšie príklady, napriek tomu neopakuje žiadne klišé, namiesto toho predstavuje hudbu tak, ako to cíti on sám. Pre skladateľa je zriedkavosťou takéhoto dirigenta nájsť." Ten istý skladateľ dokonca v roku 2008 venoval Alimovi Shakhovi svoju Druhú symfóniu.Dirigent si získal uznanie aj v divadle. V roku 2001 bol v Kalifornii (USA) ocenený umeleckou cenou verejného uznania (za naštudovanie opery Carmen). Zároveň je tútorom radu veľkých kreatívnych projektov - v roku 2002 dirigoval koncerty medzinárodného symfonického orchestra “Let´s Make Music” prvýkrát v Rusku, zatiaľ čo v roku 2005 bol spolutvorcom projektu “Cinemaphonia”, ktorý ohlasoval príchod nového hnutia v umení (spolu s menami ako Tonino Guerra, Theo Angelopoulos, Rudolf Barshai, Boris Tishchenko a Andrej Petrov). Svetová premiéra Cinemaphonia sa konala v Royal Albert Hall v Londýne. Od roku 2000 Alim Shakh učí na konzervatóriu v Petrohrade. V novembri 2004 dirigoval študentský symfonický orchester, ktorý sprevádzal Luciana Pavarottiho na jeho poslednom koncerte v St.Petersburgu. Od roku 2008 bol šéfdirigentom Filharmónie v Novosibirsku, jedného z najlepších komorných orchestrov v Rusku. Od roku 2012 sa stal Alim Shakh umeleckým riaditeľom Veľkého symfonického orchestra petrohradského Štátneho konzervatória opery a baletu Rimskeho-Korsakova.

 

 

V programe okrem iného odznejú melódie z týchto diel:

 

P.I.Čajkovskij | Eugen Onegin

N. Rimskij – Korsakov | Snehulienka

A.   Dvořák | Rusalka

G. Rossini | Barbier zo Sevilly

W.A.Mozart | Figarova svadba

G. Verdi | Sicílske nešpory

J. Offenbach | Hoffmanove poviedky

F. Lehár| Zem úsmevov

G. Bizet | Carmen

J. Strauss | Netopier

G. Puccini | Gianni Schicchi

F. Flotow | Marta

 

ale aj piesne

E. de Curtis | Torna a Surriento

E. Cannio | Surdato ´nnamurato

A.   Lara | Granada

R. Falvo | Dicitincello vuje

L. Denza | Funicula

a iné...

 

www.sfk.sk

 

 

Informoval: Svjatoslav Dohovič

článok zaradený do: Aktuality

 

 

 

Diskusná téma: Po Edite Gruberovej zavítajú do Košíc ruské operné hviezdy

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk