Rigoletto z Metropolitnej opery na Rádiu Devín

12.02.2013 07:31

 

Rádio Devín prinesie v sobotu 16. februára 2013 o 19.00 h svojim poslucháčom exkluzívny zážitok v podobe priameho prenosu z Metropolitnej opery v New Yorku. Na programe Operného večera je najnovšie naštudovanie opery Giuseppe Verdiho Rigoletto. V hlavných úlohách sa predstavia Željko Lučič, Diana Damrau, Piotr Beczala a slovenský basbarytonista Štefan Kocán. Verdiho tragický príbeh vášne, zrady a pomsty režijne spracoval Michael Mayer. Zbor a orchester Metropolitnej opery diriguje Michele Mariotti. Poslucháčov budú sprevádzať operní kritici Michaela Mojžišová a Pavel Unger.

 

 

 Željko Lučič, Rigoletto, Metropolitná opera New York

 

 

Rigoletto je opera v troch dejstvách talianskeho skladateľa Giuseppe Verdiho na libreto Francesca Maria Piaveho podľa románu Kráľ sa zabáva od Victora Huga. Jej dej sa odohráva v 16. storočí v talianskej Mantove, avšak americký režisér Michael Mayer svoj debut na doskách Metropolitnej opery zasadil do prostredia Las Vegas v 60. rokoch 20. storočia.

 

Verdiho Rigoletto je príbehom zvrhlého vojvodu (Piotr Beczala), jeho dvorného šaša Rigoletta (Željko Lučič) a jeho krásnej dcéry Guildy, ktorú stvárnila nemecká koloratúrna sopranistka Diana Damrau. Pôvodný názov opery, La maledizione (Prekliatie), odkazuje na kliatbu uvrhnutú na vojvodu a Rigoletta dvoranom, ktorého dcéra sa stala ich obeťou. Prekliatie sa naplní v momente, keď sa Guilda zamiluje do vojvodu a v snahe zachrániť ho pred vrahmi najatými jej otcom obetuje svoj život. V úlohe nájomného zabijaka Sparafucileho sa predstaví vynikajúci slovenský basbarytonista Štefan Kocán, ktorý pravidelne účinkuje v Metropolitnej opere i na ďalších popredných operných scénach. Zbor a orchester Metropolitnej opery diriguje mladý, iba 33-ročný taliansky dirigent Michele Mariotti.

 

Priamym prenosom budú poslucháčov sprevádzať operní kritici Michaela Mojžišová a Pavel Unger. Rigoletta uvedie Rádio Devín v rámci relácie Operný večer, ktorá patrí medzi programové dominanty tretej rozhlasovej programovej služby RTVS.

 

 

 

 

 

Duet Rigoletta a Guildy z prvého dejstva. Spieva Željko Lučič a Diana Damrau.

 

Zdroj: Rádio Devín

 

článok zaradený do: Aktuality

 

 

Diskusná téma: Rigoletto z Metropolitnej opery na Rádiu Devín

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk