Štátna filharmónia Košice ponúkne premiéry i najväčšie hity klasiky

25.02.2013 14:47

 

Košice

 

Marcové koncerty Štátnej filharmónie Košice ponúknu zaujímavé premiéry i najväčšie hity klasickej hudby. Hoci domáci orchester odchádza začiatkom mesiaca na zahraničné turné do Nemecka, Dom umenia prázdnotou zívať nebude.

 

 

Štátna filharmónia Košice

 

 

Javisko 5. marca obsadia hráči Symfonického orchestra Miskolc. Pod dirigentskou taktovkou nositeľa niekoľkých ocenení, László Kovácsa, zaznie Adagietto Zoltána Kovácsa, Chačaturianova Maškaráda, Dvořákov Karneval i Beethovenova „Osudová“.

 

Symfonický orchester Miskolc

5. marca 2013

Dom umenia


A-cyklus
L. Kovács: Adagietto
A. Dvořák: Karneval, predohra
A. Chačaturian: Maškaráda, suita
L. van Beethoven: Symfónia č. 5 c ml "Osudová"

 

Symfonický orchester Miskolc patrí medzi popredné maďarské symfonické telesá. Na jeho čele už takmer tri desaťročia stojí L. Kovács. Vďaka nemu sa z miškoveckého orchestra stal konsolidovaný ansámbel na mimoriadne vysokej profesionálnej úrovni. Ten ponúkne hudobnú všehochuť.

 

Chačaturian vo svojich brilantných scénických hudbách uplatnil svoj sklon k hudobnej orientalistike. Je to muzika, ktorá si poslucháča dokáže získať,“ vraví o programe poradca dramaturga ŠfK Karol Petróczi.

Beethovenovu „Osudovú“ možno v dejinách hudby považovať za jednu z prelomových a kľúčových symfónií. „Skladateľ prvýkrát za účelom najväčšej gradácie spojil dve záverečné časti. Gradácia vytryskne v oslavu heroizmu, víťazstva človeka a ľudskej vôle.“

 

Dvořákov Karneval patrí podľa dramaturgičky Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) Márie Špakovej Kornucíkovej k najvypracovanejším a najdokonalejším Dvořákovým predohrám. „Sú to formovo i obsahovo vybrúsené dielka,“ nechala sa počuť Špaková Kornucíková.

 

 

Jednu svetovú a jednu košickú premiéru ponúkne koncert pod názvom „Sme prví!“ (21. marca v Dome umenia). Zaznejú na ňom diela východoslovenského hudobného génia Jozefa Grešáka, V. Ch. Cordera a E. Griega.

 

Sme prví

21. marca 2013

Dom umenia


A-cyklus
Victor Cordero: Herbst, pre sláčikový orchester a čembalo
Jozef Grešák: Koncert pre klavír a orchester
Edvard Grieg: Symfónia c mol

 

Som zvedavý, ako si adaptácia Grešákovho diela v podaní Ivana Šillera poradila s autorovou klavírnou technikou. Grešák totiž pri hre používal iba dva prsty na oboch rukách – palec a prsteník,“ vraví o zvláštnosti autora, ktorý bol samoukom, Karol Petróczi. Ten o Grešákovi hovorí ako o ojedinelom zjave na poli slovenskej hudby. „Jeho tvorba nie je determinovaná žiadnymi vzormi. Korene jeho inšpirácie možno hľadať len vo východoslovenskom folklóre. Jeho hudba je írečitá a často šokujúca.“

 

Grešákove partitúry pritom museli byť často prepisované, pretože nemal takmer žiadne akademické vzdelanie.

 

K týmto dvom novinkám (Grešák, Corder) pridala dramaturgia aj jedinú symfóniu škandinávskeho autora Edvarda Griega. „Je to celkom iný svet ako Solvegina pieseň. Nedominujú v ňom hmly nórskych fjordov, ale zaznie klasická partitúra, ktorú možno porovnať so symfóniami iných romantikov. Toto raritné dielo je dokladom, že Grieg si osvojil aj základy európskej hudby, ktorú geniálne transponoval do svojho severského fluida,“ dodáva Petróczi.

 

Celého programu sa ujal Marián Lejava, ktorý je jednou z výrazných mladých dirigentských osobností.

 

 

www.sfk.sk

 

 

Informovala: Andrea Schusterová, ŠFK

 

článok zaradený do: Aktuality

 

 

Diskusná téma: Štátna filharmónia Košice ponúkne premiéry i najväčšie hity klasiky

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk