Viva Musica! štartuje koncertom Tribute to Jaro Filip

22.06.2012 21:17

 

 

V sobotu 23. júna štartuje 8. ročník Viva Musica! festivalu koncertom Pocta Jarovi Filipovi, ktorý je zároveň otváracím koncertom festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2012.

 

 

 

 

Robert Roth, Zuzana Krónerová, Peter Lipa, Ján Koleník, Marián Čekovský a Janko Kuric zaspievajú najkrajšie piesne Jara Filipa v sprievode prvotriednych hudobníkov, akými sú Oskar Rózsa (tiež v úlohe speváka), Martin Valihora, Michal Bugala, Martin Wittgruber, Eugen Vizváry a sláčikového kvarteta Viva Musica! s harfistkou Máriou Kmeťkovou. Špeciálnym hosťom koncertu bude gitarista a spevák Andrej Šeban.

 

Zaznejú dnes už nesmrteľné piesne ako Cigaretka na dva ťahy, Do batôžka, V jedálenskom vozni, Čerešne alebo Sťahovaví vtáci.

 

 

Viva Musica! festival vám od 23. do 30. júna, opäť predstaví niekoľko zvučných mien svetovej klasickej a jazzovej hudobnej scény.

 

 

Nepochybne najočakávanejším koncertom bude operné gala, ktoré sa bude tento rok prvý krát konať na Západnej terase Bratislavského hradu. Po fenomenálnych úspechoch ruského barytonistu Dmitrija Hvorostovskeho či mexického tenoristu Ramóna Vargasa v rámci minulých ročníkov zavítajú 30. júna 2012 do Bratislavy hneď dve operné hviezdy: víťazi prestížnej súťaže Placida Dominga Operalia – očarujúca bulharská sopranistka Sonya Yoncheva a vynikajúci rumunský tenorista Stefan Pop.

 

V nedeľu popoludní, 24. júna predstaví rodinám s deťmi nový projekt obľúbené slovenské a cappella zoskupenia Fragile. V ten istý večer sa pripravte na premiérový autorský koncert a nenapodobiteľnú one-man show slovenského hudobníka, klaviristu, speváka, zabávača a moderátora Mariána Čekovského, ktorý si do svojho projektu na Vive prizval aj niekoľko ďalších nevšedných hudobných osobností. Nedeľný večer zakončia Silné Reči, Stand Up Comedy Show Jána Gorduliča a jeho hostí na tému hudba.

 

 

 

Po minuloročných beznádejne vypredaných koncertoch v Starej tržnici vás v tomto atraktívnom priestore čaká opäť niekoľko exkluzívnych hudobných zážitkov! Z neďalekej Viedne k nám 25.6. po prvýkrát pricestuje duo Igudesman & Joo, ktorých určite poznáte z youtube videí. Na Viva Musica! festivale predstavia v slovenskej premiére projekt A Little Nightmare Music, ktorý je kombináciou prvotriednej klasickej hudby, dych vyrážajúcej hráčskej virtuozity a bláznivého humoru.

 

Svetová husľová špička a držiteľ Guinessovho rekordu ako najpredávanejší klasický umelec všetkých čias – Nigel Kennedy – zahrá v Starej tržnici v utorok 26.6.. Do tohtoročnej siene slávy sa nepochybne zapíše i koncert jednej z najvplyvnejších britských hudobných ikon súčasnosti – Michaela Nymana, ktorý so svojím ansámblom zahrá prierez zo svojej filmovej hudby (27.6.). V Starej tržnici organizátori pripravili naozaj výnimočný projekt slovenského skladateľa Vladimíra Godára Mater v podaní Ivy Bittovej a svetovo uznávaného súboru starých nástrojov Solamente naturali (28.6.). Na Hlavnom námestí, slovenský dirigent Juraj Valčuha uvedie so 100-členným orchestrom jedno z najkontroverznejších diel v dejinách klasickej hudby – Stravinského kultové Svätenie jari (29.6.).

Aj v roku 2012 vám Viva Musica! festival v spolupráci s generálnym partnerom podujatia, spoločnosťou Orange Slovensko, a. s., prináša projekt určený všetkým rodinám s deťmi – Orange škôlku!

 

Orange škôlka bude situovaná v priestoroch Detského ateliéru Múzea mesta Bratislavy v Starej radnici, takže rodičia si budú môcť nerušene vychutnávať koncerty na Hlavnom námestí a v Starej tržnici v bezprostrednej blízkosti svojich detí. Škôlka bude otvorená vždy pol hodinu pred začiatkom koncertu počas celého trvania festivalu – s výnimkou záverečného operného gala koncertu. Pre deti je v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy navyše pripravený bohatý sprievodný program!

 

Väčšina koncertov je už v tejto chvíli vypredaná. Vstupenky si však budete môcť zakúpiť ešte na mieste vždy hodinu pred koncertom.

 

Vstupenky na koncerty sú v predaji exkluzívne v  sieti Ticketportal.sk.

 

 

Pre viac informácií sledujte festivalové NOVINKY na

 

www.vivamusica.sk

 

 Facebook: www.facebook.com/vivamusicafestival

 

 

Rozpis koncertov

 

23.06., 20:00, Hlavné námestie - Tribute to Jaro Filip (vstup voľný)

V rámci prvého koncertu Viva Musica! festivalu (23.6.), ktorý je zároveň otváracím koncertom festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2012, sa na jednom pódiu stretnú najvýraznejšie slovenské herecké a hudobné osobnosti, aby na koncerte plnom humoru, dojatia a hudobných prekvapení vzdali hold nesmrteľnej slovenskej hudobnej legende, Jarovi Filipovi.

 

Robert Roth, Zuzana Krónerová, Peter Lipa, Ján Koleník, Marián Čekovský a Janko Kuric zaspievajú najkrajšie piesne Jara Filipa v sprievode prvotriednych hudobníkov, akými sú Oskar Rózsa (tiež v úlohe speváka), Martin Valihora, Michal Bugala, Martin Wittgruber, Eugen Vizváry a sláčikového kvarteta Viva Musica! s harfistkou Máriou Kmeťkovou. Špeciálnym hosťom koncertu bude gitarista a spevák Andrej Šeban.

 

Zaznejú dnes už nesmrteľné piesne ako Cigaretka na dva ťahy, Do batôžka, V jedálenskom vozni, Čerešne alebo Sťahovaví vtáci.

 

24.06., 17:00, Nádvorie Starej radnice - Fragile deťom

Nedeľné matiné venované rodinám s deťmi predstaví nový projekt obľúbeného slovenského a cappella zoskupenia Fragile a slovenskej herečky Zdeny Studenkovej, autorky knihy Moji miláčikovia, ktorá v decembri 2011 vyšla vo vydavateľstve IKAR. Rozprávkové príbehy o zvieratkách z knihy inšpirovali vznik CD Fragile deťom s rovnomennými pesničkami. V rámci koncertu sa Fragile predstaví netradične aj v sprievode kapely.

 

 

24.06., 20:00, Stará tržnica - Marián Čekovský

Premiérový autorský koncert a nenapodobiteľná one-man show slovenského hudobníka, klaviristu, speváka, zabávača a moderátora Mariána Čekovského, ktorý si ľudí získava svojou úprimnosťou, svojským humorom a nekonečným optimizmom. Autor piesní, hudby k filmom a divadelným hrám, dvojnásobný držiteľ ocenenia DOSKY za najlepšiu scénickú hudbu, nositeľ ceny Aurel ako najlepší inštrumentalista a čerstvý držiteľ sošky OTO v kategórii „Spevák“ za rok 2011 si do svojho projektu na Vive prizval aj niekoľko ďalších nevšedných hudobných osobností.

 

 

25.06., 20:00, Stará tržnica - Igudesman & Joo: A Little Nightmare Music

Dvojica Aleksey Igudesman a Hyung-ki Joo sú vyštudovaní klasickí hudobníci, ktorí sú celosvetovo známi vďaka svojim neopakovateľným hudobným show. V nich kombinujú klasickú hudbu s im príznačným humorom s cieľom priniesť ju širšiemu a predovšetkým mladému publiku. Na Viva Musica! festivale predstavia v slovenskej premiére projekt A Little Nightmare Music, ktorý je kombináciou prvotriednej klasickej hudby, dych vyrážajúcej hráčskej virtuozity a bláznivého humoru.

 

 

 

26.06., 20:00, Stará tržnica - Nigel Kennedy Quintet

Nigel Kennedy patrí už niekoľko rokov k svetovej husľovej špičke a je zároveň jedným z najlepších huslistov, akých kedy Veľká Británia vyprodukovala. Študoval u Yehudi Menuhina a neskôr na Juilliard School of Music v New Yorku. V rámci svojej fenomenálnej hudobnej kariéry spolupracoval s najlepšími svetovými orchestrami a dirigentmi a je držiteľom niekoľkých prestížnych ocenení. Jeho nahrávka Vivaldiho Štyroch ročných období bola dokonca zapísaná do Guinessovej knihy rekordov ako najpredávanejší klasický CD album všetkých čias. V rámci svojho prvého koncertu na Slovensku zahrá sólový program zložený z diel Johanna Sebastiana Bacha, doplnený v druhej polovici koncertu vlastnými aranžmánmi najväčších hitov legendárneho Fatsa Wallera.

 

27.06., 20:00, Stará tržnica - Michael Nyman Band

Michael Nyman patrí medzi najinovatívnejších a v súčasnosti i najuznávanejších britských hudobných skladateľov. Je skladateľom tzv. minimal music a jeho tvorba zahŕňa opery, sláčikové kvartetá, orchestrálne koncerty, ale i filmovú hudbu (najznámejší je multiplatinový soundtrack k filmu Jane Campion The Piano). Okrem komponovania je aj klaviristom, dirigentom, autorom a muzikológom a v súčasnosti tiež fotografom a filmárom. Vďaka tejto mimoriadnej všestrannosti ho niektoré médiá označili za jednu z najvplyvnejších britských kultúrnych ikon súčasnosti. V Bratislave vystúpi so svojím súborom Michael Nyman Band, s ktorým v slovenskej premiére uvedie prierez zo svojej tvorby pre tento ansámbel.

 

 

 

 

28.06., 20:00, Stará tržnica - Vladimír Godár: Mater

Umelecké dráhy speváčky a huslistky Ivy Bittovej a slovenského skladateľa Vladimíra Godára sa po prvýkrát preťali v roku 2000 pri spolupráci na hudbe k filmu Krajinka. Od tej doby potom ešte mnohokrát až po vznik nevšedného projektu Mater, ktorý je skladateľovou tematickou poctou žene-matke. V interpretácii Ivy Bittovej, súboru starých nástrojov Solamente naturali pod umeleckým vedením svetovo uznávaného huslistu Miloša Valenta a zboru bratislavského Konzervatória pod taktovou Mareka Štryncla vyšlo v roku 2006 CD Mater vo vydavateľstve Pavian Records a následne i v prestížnom mníchovskom vydavateľstve ECM. V rovnakom obsadení zaznie i na festivale Viva Musica!.

 

 


 

 

29.06., 20:00, Hlavné námestie - Svätenie jari (vstup voľný)

Jedným z dramaturgicky najodvážnejších počinov tohto ročníka Viva Musica! festivalu bude uvedenie Stravinského kultového diela Svätenie jari na bratislavskom Hlavnom námestí, ktoré v druhej polovici koncertu doplnia Musorgského Obrázky z výstavy. S Orchestrom Viva Musica! diela naštuduje a uvedie Juraj Valčuha, momentálne nepochybne najžiadanejší slovenský dirigent, ktorý si svojou charizmou získal už celý rad svetoznámych orchestrov. V októbri 2011 ako prvý slovenský dirigent dokonca dirigoval prestížny orchester Berlínskej filharmónie a v súčasnosti je šéfdirigentom talianskeho orchestra Sinfonica Nazionale della RAI Torino

 

30.06., 20:00, Západná terasa, Bratislavský hrad - Operné gala: Sonya Yoncheva & Stefan Pop

Záverečný koncert festivalu bude už tradične patriť opernému gala, ktoré sa bude tento rok konať na Bratislavkom hrade. Po predchádzajúcich gala koncertoch, v rámci ktorých festival hosťoval také hviezdy ako mexického tenoristu Ramóna Vargasa, ruského barytonistu Dmitrija Hvorostovskeho či slovenského tenoristu Pavla Bršlíka sa tento rok predstavia víťazi posledného ročníka prestížnej medzinárodnej speváckej súťaže Placida Dominga Operalia – očarujúca bulharská sopranistka Sonya Yoncheva a vynikajúci rumunský tenorista Stefan Pop. Program koncertu bude zameraný predovšetkým na klasický operný repertoár – známe i menej známe operné árie a duety zaznejú v sprievode Orchestra Viva Musica! pod taktovkou ruského dirigenta Mikhaila Tatarnikova.

 

Sopranistka Sonya Yoncheva (1981) je kombináciou krásneho hlasu, hlbokej muzikálnosti a veľkého umenia. Vyštudovala spev a hru na klavíri v rodnom Plovdive a ženevské Konzervatórium. Od víťazstva v speváckej súťaži Operalia, ktorá sa v roku 2010 konala v milánskej La Scale, sebaisto kráča po svetových operných scénach pod ochrannými krídlami samotného Placída Dominga. Po boku najväčších operných hviezd dokonca spievala na slávnostnom gala koncerte pri príležitosti jeho 70-tych narodenín. Sonya Yoncheva má na konte spoluprácu s mnohými umelcami nielen zo sveta opery, ale aj filmovej či rockovej hudby; v roku 2008 napríklad vystúpila po boku Stinga a Elvisa Costella v opernom projekte Welcome to the voice v Théâtre du Châtelet v Paríži.

 

Mladý rumunský tenorista Stefan Pop (1987) je víťazom niekoľkých prestížnych speváckych súťaží. Okrem Domingovej Operalie, kde získal aj Cenu publika, zvíťazil v roku 2010 aj na Seoul International Music Competition v kórejskom Soule. Medzinárodnú kariéru odštartoval v roku 2009 debutom v roli Alfreda v Zeffirelliho produkcii La Traviaty v Opere v Ríme. V nasledujúcej sezóne spieval na scénach Wiener Staatsoper, Deutsche Oper Berlin, Hamburg Staatsoper, Teatro Verdi Trieste alebo v Tel Aviv Opera a spolu s rumunskou opernou divou Angelou Gheorghiu absolvoval turné v Ázii. V tejto sezóne ho okrem iného čaká debut v milánskej La Scale či ďalší koncert s Gheorghiu v Salle Pleyel v Paríži.

 

Operná súťaž Placída Dominga Operalia je jednou z najvýznamnejších speváckych súťaží na svete, kde odborná porota každý rok vyberá štyridsať operných spevákov a speváčiek z viac ako tisícky účastníkov vo veku 18-30 rokov.

 

 

 

 

 

ORANGE ŠKÓLKA

Na koncerty Viva Musica! s celou rodinou!

 

Aj v roku 2012 vám Viva Musica! festival v spolupráci s generálnym partnerom podujatia, spoločnosťou Orange Slovensko, a. s., prináša projekt určený všetkým rodinám s deťmi – Orange škôlku!

 

Ak ste sa doteraz nemohli zúčastniť koncertov kvôli tomu, že sa nemal kto postarať o vaše dieťa, nemusíte zúfať. Pre všetkých, ktorí na koncerty prídu aj so svojimi najmenšími, máme opäť riešenie: v Orange škôlke bude pre vaše ratolesti pripravený bohatý program pod dohľadom profesionálov zo Súkromnej materskej škôlky Motýlik.

 

Orange škôlka bude situovaná v priestoroch Detského ateliéru Múzea mesta Bratislavy v Starej radnici, takže rodičia si budú môcť nerušene vychutnávať koncerty na Hlavnom námestí a v Starej tržnici v bezprostrednej blízkosti svojich detí. Škôlka bude otvorená vždy pol hodinu pred začiatkom koncertu počas celého trvania festivalu – s výnimkou záverečného operného gala koncertu. Pre deti je v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy navyše pripravený bohatý sprievodný program!

 

Vekové obmedzenie je 4–10 rokov.

 

Otváracie hodiny:

23. – 29.06.2012

od 19:30 – pol hodinu po skončení koncertu

 

História

 

Viva Musica! festival vznikol v roku 2005 s ambíciou vytvoriť letný festival s naozaj hodnotným umeleckým prínosom. Od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby, jazzu a world music formou príťažlivou pre všetkých – pod holým nebom, uprostred letného bratislavského Starého mesta a spravidla bez nutnosti platiť vstupné.

 

Viva Musica! festival predstavuje jedinečný koncept letného open-air festivalu, ktorého hlavnú myšlienku možno zhrnúť do dvoch slov: klasika inak. Viva Musica! znamená niekoľko večerov plných kvalitnej hudby, špičkových umelcov, ale tiež nenútenej zábavy bez kravát a tzv. ušľachtilej nudy, ktorej by sa ľudia pri predstave klasickej hudby možno tak trochu obávali. Prezentujeme klasickú hudbu netradičným spôsobom, na netradičných miestach a v netradičnom kontexte a naša idea sa stretla s veľkým ohlasom: Viva Musica! festival je dnes najväčším medzinárodným letným festivalom klasickej hudby, jazzu a world music v Bratislave a jeho obľúbenosť z roka na rok rastie.

 

 

www.vivamusica.sk

 

 


 

 


súvisiace články

Matej Drlička: Klasika má stále čím osloviť

 

 

Diskusná téma: Viva Musica! štartuje koncertom Tribute to Jaro Filip

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk