Zomrel slávny tenorista Carlo Bergonzi

27.07.2014 07:31

 

25. júla 2014 zomrel krátko po oslave 90tych narodenín slávny taliansky operný spevák, tenorista Carlo Bergonzi. 

 

 

Carlo Bergonzi

(1924-2014)

 

Bol známy predovšetkým ako skvelý a najuznávanejší interpret Verdiho. Radamesa, Don Carla, Manrica, Alfreda, vojvodu z Mantovy, Ernaniho či Otella spieval v najslávnejších svetových operných domoch na svete po boku operných hviezd ako napr. Maria Callas, Renata Tebaldi, Leontyne Price, Montserrat Caballé pod taktovkou najväčších operných dirigentov ako napr. Arturo Toscanini, Herbert von Karajan, Riccardo Muti, James Levine...Carlo Bergonzi sa narodil 13. júla 1924 v Polesine, (čo je len jeden kilometer od Villa Verdi v Sant'Agate.)  a pred niekoľkými dňami oslávil svoje deväťdesiate narodeniny. Zomrel v piatok večer v Miláne.

Jeho repertoár pozostával predovšetkým z Verdiho operných diel, ale taktiež Pucciniho, Leoncavalla, Masseneta a Ponchielliho... Začínal ako barytón, ale neskôr sa ukázalo, že jeho hlas je stavaný na tenorové role.


Už ako tenor debutoval v La Scale v roku 1953 a týmto debutom mu začala skvelá viac ako 40 ročná operná kariéra, popri ktorej sa venoval aj pedagogickej činnosti. Zanechal rozsiahlu diskografiu – 25 albumov kompletných opier, piesne, samostatné árie, štúdiové aj live nahrávky, medzi nimi známy album 31 Verdiho árií a rôzne iné. Získal množstvo ocenení, v Londýne získal v roku 2000 gramofónového cenu za celoživotné dielo.

 

Zomrel 25. júla 2014 v Miláne, pohreb by sa mal konať v pondelok 28. júla o 15:30 v Bussete.

 

 

O Carlovi Bergonzim sme na našom webe informovali nedávno s súvislosti s jeho 90tými narodeninami. Článok operného kritika a publicistu Vladimíra Blahu si prečítate TU...

 

 

 

 

www.carlobergonzi.it

 

 

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Článok zaradený do: Operné správy

 

Tip na kliknutie

Dvaja jubilujúci tenoristi

 

 

Fotogaléria: Zomrel slávny tenorista Carlo Bergonzi

Táto fotogaléria je prázdna.

Diskusná téma: Zomrel slávny tenorista Carlo Bergonzi

GRANDISSIMO CARLO BERGONZI

Juraj Hurný 30.07.2014
Bol to jeden z najväcsích tenorových gigantov vsetkých cias. Z tej gardy zije uz len Nicolai Gedda. Bergonzi bol nedostizný stilista, majster bel canta, majstovsky ovládajúci kantilénu
verdiovskej partitúry. Takí speváci dnes uz dávno nejestvujú.
Zazil som ho niekolkokrát v Teatro Massimo v Palerme v r.1974 ako Don Alvara v Sile osudu.
Bol fantastický, dokonalý, skvelý.....!!! A pri osobnom stretnutí som zistil, ze aj velmi skromný,
hoci si bol iste vedomý svojej výnimocnosti.
Grazie Maestro !!!

Pridať nový príspevok

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk