Livora František

 

život

 

Narodil sa 2. augusta 1936 v Žiline. Do štyroch rokov žil na Kysuciach v Starej Bystrici, kde jeho otec pôsobil ako učiteľ v ľudovej škole.

 

František Livora

František Livora

Foto: súkromný archív umelca

 

V roku 1940 sa jeho otec dal preložiť do Oslian v okrese Prievidza, kde pedagogicky pôsobil na strednej škole do roku 1963. Celá rodina Livorovcov sa teda presťahovala do Oslian, do rodičovského domu otca Františka Livoru. Tu vychodil ľudovú aj strednú školu. V rokoch 1950-1954 študoval na gymnáziu v Prievidzi, kde v máji 1954 zmaturoval. Po maturite sa prihlásil na Vyššiu pedagogickú školu v Bratislave, odbor hudobná výchova, slovenčina, kde vedúcim katedry mu bol popredný slovenský skladateľ a pedagóg Eugen Suchoň. Po absolvovaní prvého ročníka prestúpil na diaľkové štúdium a nastúpil ako učiteľ a vychovávateľ na PUŠ Kočovce, odkiaľ bol preložený na PTŠ na odbor vinohradníctvo a ovocinárstvo v Modre, kde pôsobil až do 31. augusta 1957. 1. septembra 1957 sa rozhodol opustiť učiteľské rady a prihlásil sa na štúdium na Vysokú školu múzických umení v Bratislave.

 

František Livora

František Livora
 

štúdium

 

V septembri 1957 začal študovať na hudobnej fakulte VŠMU v triede profesora Dr. Janka Blahu operný a koncertný spev. Štúdium ukončil celovečerným koncertom a postavou Ferranda v opere W. A. Mozarta: Cosi fan tutte. Už počas štúdia pohostinne účinkoval na scéne Opery SND v operách P. Borodina: Knieža Igor, Bohuslava Martinů: Ženba, Jána Cikkera: Mister Scrooge, Giuseppe Verdiho: Traviata a v iných.

 

 

pôsobenie


Po absolvovaní VŠMU a následnej základnej vojenskej služby prijal prvé angažmá ako sólista opery v Magdeburgu (Nemecko), kde bol sólistom od 15. augusta 1965 do 31. júla 1967. Po tomto prišlo ďalšie a to hneď od 1. augusta 1967 v opere v Oldenburgu (Nemecko), to trvalo do 31. júla 1969. Po tomto dátume sa František Livora stal členom opery Slovenského národného divadla v Bratislave. V rokoch 1979-1982 spieval tiež  v opere Bremen (Nemecko)

František Livora je ženatý so Zlaticou Livorovou, ktorá je taktiež absolventkou VŠMU a je známou vokálnou pedagogičkou.Svoju spevácku kariéru ukončil v Opere SND operou Otello.

 

František Livora

František Livora: Otello, SND / 1993

 

 

Operný repertoár Františka Livoru:

 

W. A: Mozart

 

Cosi fan tutte

Don Giovanni

Čarovná flauta

Idomeneo

 

Giuseppe Verdi

La traviatta

Rigoletto

Maškarný bál

Trubadúr

Don Carlos

Sila osudu

Otello

 

G. Puccini

Bohéma

Madama Butterfly

Tosca

 

Bedřich Smetana

Predaná nevesta

Dalibor

 

Antonín Dvořák

Rusalka

 

L. van Beethoven

Fidelio

 

Charles Gounod

Faust a Margaréta

 

Georges Bizet

Carmen

 

a mnohé iné

 

Z koncertného repertoáru pána Livoru

 

A. Dvořák

Stabat Mater

Requiem

 

W. A. Mozart

Requiem

 

L. van Beethoven

9. symfónia

 

Eugen Suchoň

Žalm zeme podkarpatskej

 

Leoš Janáček

Glagolská omša

 

Carl Orff

Carmina Burana

Catulli Carmina

 

Hektor Berlioz:

Faustovo prekliatie

 

Giuseppe Verdi:

Requiem

 

a mnohé ďalšie.


 

František Livora: Opera ma sprevádza od detstva (Rozhovor)

Kontinuity V.: František Livora

 

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk