Dvaja Foscariovci

opera v 3. dejstvách
 
Autor hudby: Giuseppe Verdi
Libreto: Francesco Maria Piave
Literárna predloha: Lord Byron: Dvaja Foscariovci
Dielo napísané v talianskom jazyku
Svetová premiéra: 3. novembra 1844
Slovenská premiéra: 27. februára 1987  v Štátnom divadle Košice.
 
Noty a partitúru opery nájdete TU...Francesco Foscari, benátsky dóža - barytón
Jacopo Foscari, dóžov syn - tenor
Lucrezia Contarini, manželka jacopa Foscariho, soprán
Jacopo Loredano, člen Rady desiatich - bas
Barbarigo, senátor – tenor
Pisana, priateľka a dôverníčka Lucrezie – mezzospoprán
Sluha Rady Desiatich - tenor
Sluha dóžu

Dej sa odohráva v Benátkach c 15. storočí

Dvaja Foscariovci

 


1. dejstvo:
V dóžovom paláci v Benátkach sa schádza Rada desiatich, aby vyniesla rozsudok nad Jacopom Foscarim, synom benátskeho dóžu Francesca Foscariho. Žil vo vyhnanstve, kde si odpykával trest za údajnú vraždu svojho politického rivala. Z túžby po rodine a vlasti požiadal o pomoc milánskeho vojvodu Sforzu, aby dosiahol revíziu procesu.  Verí, že dokáže svoju nevinu.

Jacopova manželka Lucrezia chce požiadať dóžu o milosť pre svojho manžela. Spolieha na spravodlivosť a otcovský cit. Lucreziina dôverníčka Pisana prináša správu, že Jacopa opätovne odsúdili, tentoraz do vyhnanstva na ďalekú Krétu. Priťažilo mu, že požiadal o pomoc cudziu mocnosť. Lucrezia preklína krutosť Rady. Rada desiatich a Senát potvrdzujú rozsudok nad Jacopom.

V dóžovej komnate Francesco Foscari žiali nad osudom svojho syna. Zlovestná moc Rady je prisilná. Jeho najväčším nepriateľom je Loredano, s ktorého otcom bojoval o  kreslo dóžu. Po otcovej náhlej smrti bol Loredano presvedčený, že Francesco mal na nej svoj podiel a prisahal mu pomstu.

Lucrezia dóžovi vyčíta, že zradil syna. Francesco nespochybňuje Jacopovu nevinu, vie však, že Jacopo porušil zákony republiky tým, že sa obrátil o pomoc na milánskeho vojvodu.


 

2. dejstvo:
Zničeného a zúfalého Jacopa prenasledujú prízraky. V jednom z nich spoznáva buriča Carmagnolu, ktorého na príkaz Rady a dóžu kedysi popravili. V hrôze vidín prosí o odpustenie. Jeho žena Lucrezia mu prináša zvesť, že ho čaká doživotné odlúčenie od rodiny v krétskom vyhnanstve. Loredano oficiálne prináša odsúdenému rozsudok, proti ktorému nie je možné sa odvolať. Lucrezia a Jacopo sudcov preklínajú. Loredano je presvedčený, že jeho pomsta je spravodlivá.

Pred Radu ešte raz privádzajú odsúdeného. Jacopo opäť prosí otca o pomoc, ale hoci Francesco vie, že je syn nevinný, rešpektuje zákon. Lucrezia privádza do siene aj deti, ale s prosbou, aby všetci mohli nasledovať manžela do vyhnanstva nepochodí.


 

3. dejstvo:
Počas ľudovej slávnosti odvádzajú Jacopa do prístavu. Lúči sa s manželkou, spomína na deti a Loredano triumfuje.

Dóža žiali za svojimi synmi. Traja zomreli v službách republiky, štvrtý je vo vyhnanstve. Vtom prichádza správa, že istý muž sa na smrteľnej posteli priznal k vražde, ktorú pripísali Jacopovi. Radosť otca je krátka. Lucrezia oznamuje dóžovi, že Jacopo cestou do vyhnanstva od žiaľu zomrel.

Rada na čele s Loredanom žiada dóžu, aby sa vzhľadom na vysoký vek vzdal funkcie. Sám to chcel už dvakrát urobiť, ale mu to neumožnili. Skladá dóžovské insignie a keď zvony z Baziliky sv. Marka oznamujú vymenovanie nového dóžu, Francesco Foscari zomiera.

 

 

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk