27. septembra

18.08.2011 13:10

 

27. septembra 2011 zomrel v Bratislave muzikológ, teatrológ a vysokoškolský pedagóg docent PhDr. Miloslav Blahynka, PhD.

 

 

Narodil sa v Brne, na ulici, kde mala svetovú premiéru opera Jej pastorkyňa českého hudobného skladateľa Leoša Janáčka. Práve Janáčkova hudba a tvorba ho sprevádzala celým životom. Hudobnú vedu študoval v rokoch 1980 – 1984 na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde získal v roku 1987 aj titul doktor filozofie (PhDr.). Doktorandské štúdium divadelnej vedy absolvoval v roku 2001 na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V roku 2003 sa stal docentom na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU.

 

Pracoval ako redaktor v Slovenskom rozhlase, neskôr v časopise Literárny týždenník. V Národnom divadelnom centre zastával funkciu riaditeľa útvaru pre výskum súčasného divadla. Do Ústavu divadelnej a filmovej vedy Slovenskej akadémie vied (SAV) prišiel v roku 1994, kde bol vedúcim vedeckým pracovníkom a v posledných rokoch zastával aj funkciu predsedu vedeckej rady. Predmetom jeho výskumu bola predovšetkým oblasť dejín, teórie a estetiky opery a hudobného divadla. Bol členom mnohých medzinárodných vedeckých spoločností. Zároveň pôsobil ako pedagóg na viacerých vysokých školách, nakoľko rovnako dôležitá ako vedecká práca bola pre neho aj výchova nových hudobných a divadelných vedcov. Publikoval vo vedeckom časopise Slovenské divadlo a v ďalších odborných domácich a zahraničných periodikách a zborníkoch.

Miloslav Blahynka je autorom kníh Slovenská operná dramaturgia 1989 – 1998 (Bratislava, 1998), Exotizmus v opere (Bratislava, 2002), Wasserbauerove inscenácie Janáčkových opier v Slovenskom národnom divadle (Bratislava, 2004), Janáčkove opery na Slovensku (Bratislava, 2006), Eseje o opere (Bratislava, 2006), Kapitoly z estetiky muzikálu (2007). Spoluautor publikácie Slovenské divadlo v 20. storočí (Bratislava, 1999). Narodil sa 5. júna 1961 sa v Brne.

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk