Rádio Devín bude súčasťou Európskeho dňa starej hudby

19.03.2013 18:41

 

21. marec je po prvý raz vyhlásený za Európsky deň starej hudby. Aj Rádio Devín sa stalo súčasťou veľkej rodiny inštitúcií, ktoré sa k tejto sviatočnej udalosti pripájajú. Po celej Európe sa uskutočnia rôzne koncerty, živé prenosy, interaktívne stretnutia s umelcami, tematické programy a podujatia propagujúce a upozorňujúce na historické hudobné dedičstvo Európy.

 

 

 

 

21. marec je nielen prvým jarným dňom a zároveň dňom narodenia jedného z najväčších skladateľských osobností starej hudby Johanna Sebastiana Bacha, ale od roku 2013 aj Európskym dňom starej hudby. Európsky deň starej hudby - to je oslava viac než tisíc rokov hudby prostredníctvom koncertov a podujatí, ktoré sa simultánne konajú po celej Európe. Ich cieľom je zvýšiť povedomie o hudbe stredoveku, renesancie až po barok a dať do pozornosti širokému publiku obrovské hudobné dedičstvo starého kontinentu.

 

Rádio Devín bude 21. marca od 6.00 do 24.00 hod. v špecializovaných hudobných programoch vysielať len starú hudbu. V duchu Európskeho dňa starej hudby budú preto zostavené tieto programy:

 

Prelúdium

Čo dnes počúva

Ars musica

Skladateľ týždňa

Poludňajší koncert

Musica da camera

Hudba z mesta

Exkluzívny koncert zo sveta z hudobnej ponuky EBU

Skladatelia, diela, interpreti

Musica slovaca

 

 

Z programovej ponuky vyberáme:

 

Ars musica 9.00 hod.

 

Naživo vysielaná relácia s hosťom na tému „stará hudba“. Ide o tradíciu európskej hudby od stredoveku, cez renesanciu až po barok - približne okolo roku 1750. Znovu objavovanie starej hudby, poučená interpretácia, autentickosť, dobové nástroje a ich verné kópie, zdroje, pramene historických informácií – to všetko sú pojmy, výrazy a myšlienky, ktoré odznejú v programe Ars musica počas Európskeho dňa starej hudby.

 

Hudba z mesta 17.00 hod.

 

V rámci Dňa starej hudby predstaví relácia Hudba z mesta portrét klasicistického skladateľa Juraja Družeckého a unikátnu nahrávku jeho Divertiment pre trio basetových rohov v autentickom podaní Lotz Tria.

Exkluzívne koncerty zo sveta 20.00 hod.

Koncert z hudobnej ponuky EBU s titulom Nešpory pre sv. Marka v Monteverdiho Benátkach. Zaznejú žalmy a hymny Claudia Monteverdiho v historicky poučenej interpretácii špičkových súborov – Komorný zbor RIAS a Concerto Italiano pod taktovkou dirigenta svetového formátu Rinalda Alessandriniho.

 

Musica slovaca 23.00 hod.

 

Relácia Musica Slovaca bude v tento deň patriť výberu z Pestrého zborníka. Ten patrí k najvýznamnejším pamiatkam slovenských hudobných dejín. Obsahuje, tak ako podnázov Tabulatura miscellanea napovedá, skladby rôzneho charakteru duchovné či tanečné. Výber z pestrého zborníka zaznie v podaní renomovaného súboru Solamente Naturali s umeleckým vedúcim Milošom Valentom.

 

 

Informoval: Andrej Kratochvíl, RTVS

 

článok zaradený do: Aktuality

 

 

Diskusná téma: Rádio Devín bude súčasťou Európskeho dňa starej hudby

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk