24. septembra

18.08.2011 13:13

 

 

24. septembra 1963 sa narodil operný spevák Juraj Peter.

 

 

Vyštudoval spev na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (1990), absolvoval spevácky kurz v Belgicku (1987) a získal mimoriadne štipendium na Hochschule für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. Sólistom Opery Slovenského národného divadla je od roku 1991. Na scéne SND sa predstavil okrem iného ako Seneca v Korunovácii Poppey, vytvoril mozartovské postavy: Figara z  Figarovej svadby, Masetta v Donovi Giovannim, Sarastra v Čarovnej flaute a Osmina v Únose zo serailu, ďalej Sancha v Massenetovom Donovi Quichottovi, Kecala v Predanej neveste a Palouckého v Hubičke, obe od B. Smetanu. Zaujal ako Modrofúz v Bartókovej opere Hrad kniežaťa Modrofúza. Pohostinne vystupuje v  Opere Štátneho divadla v  Košiciach  ako Kecal v  Predanej neveste, v Banskej Bystrici v postave Cigána  v   Musorgského Soročinskom jarmoku. Hosťoval aj  v opere Ireland v  Dubline  v  Ariadne na Naxe  R. Straussa.

 

Hosťoval aj na Novej scéne v Bratislave v operete Hrnčiarsky bál G. Dusíka, v zaniknutej Komornej opere spieval v inscenáciách Múdra žena C. Orffa a Lucrezia Borgia G. Donizettiho. Okrem účinkovania na opernej scéne sa venuje i koncertnej činnosti. Koncertuje aj v zahraničí – v Salzburgu, Budapešti,  Miláne, Ulme (Nemecko). Sólisticky vystupuje v Dóme svätého Martina v Bratislave  so súborom Kirchenmusikverein. V roku 2010 účinkoval v Prahe a na dvoch koncertoch v Budapešti.

 

 

24. septembra 1927 sa v Las Palmas narodil španielsky operný spevák, svetoznámy tenor Alfredo Kraus.

 

 

Zomrel 10. septembra 1999 v Madride.

 

 

 

 

24. septembra 1813 zomrel André Ernest Modeste Grétry, belgický hudobný skladateľ. Narodil sa 8. februára 1741.

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk