Grófka Marica venovaná Petrovi Schneiderovi.

10.11.2011 21:47

 

Banská Bystrica

 

Banskobystrická opera venuje predstavenie operety Emmericha Kálmána Grófka Marica svojmu dlhoročnému sólistovi Petrovi Schneiderovi, ktorý v novembri oslávi okrúhle životné jubileum. Spolu s oslávencom budú na javisku banskobystrickej opery v sobotu 12. novembra 2011 účinkovať: Oľga Hromadová, Ján Babjak a. h., Alžbeta Trgová, Igor Lacko, Slavomír Macák, Božena Lenhardová a. h., Ivan Zvarík a Eva Lucká.

 

 

Peter Schneider sa narodil 21. novembra 1961, pochádza z obce Radzovce.

Tenorista operný spev vyštudoval na Štátnom konzervatóriu v Košiciach u Lukrécie Bílkovej. Absolvoval interpretačné kurzy u Helmutha Rillinga a Petra Schreiera. V Štátnej opere pôsobí s prestávkami od roku 1985. Debutoval v postave Lucasa (Ch. Gounod: Lekárom proti svojej vôli). Počas svojej speváckej kariéry spolupracoval s Pražskou komornou operou, Operou Mozart, Akadémiou umení v Banskej Bystrici, hosťoval v SND. Z množstva operných postáv si ho diváci iste pamätajú ako nezabudnuteľného Vaška z Predanej nevesty alebo večného Polepetka z rovomennej opery Igora Bázlika. Nehynúce sú aj jeho komické kreácie v operetách, napr. riaditeľ väznice Franko v Netopierovi alebo Kráľ Pankratz vo Vojvodkyni z Chicaga.

 

 

 

Pripravil: Ľudovít Vongrej / 10. novembra 2011         

  

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk