Premiéra: APOLLOOPERA Mareka Piačeka v Slovenskej filharmónii

18.11.2013 21:51

 

Bratislava

 

V utorok 19. novembra je na programe v Malej sále Slovenskej fiharmónie premiéra diela mladého operného autora Mareka Piačeka - APOLLOOPERA.

 

 

 

APOLLOOPERA, melodráma o jednom bombardovaní pre zbor, herca a trombón. Dielo vychádza zo skutočnej udalosti – 16. júna 1944 spojenci bombardovali rafinériu Apollo. Dej sa zaoberá životom v medzivojnovej viacjazyčnej Bratislave, robotníckym hnutím, zmenami vo vedení továrne, konfrontuje každodenný život na pozadí napätých udalostí 40tych rokov.

 

Podstatou skladby nie je politikum, ale zobrazenie situácie z viacerých strán, z rôznych pohľadov. Autori sledujú udalosť očami robotníkov, majstrov, civilistov, vojakov, pilotov, odbojárov, básnikov, intelektuálov. Text vychádza z archívnych materiálov, dobovej odbornej literatúry, fotografií, chemických vzorcov, zápisníc, zoznamov, citácií, výpovedí svedkov... Tieto dokumenty sú doplnené výňatkami z dobovej poézie, alúziami na rôzne básnické i prozaické štýly, scudzovacími efektami, piesňami...

 

Autori APOLLOOPERY (Marek Piaček, Martin Ondriska a Marold Langer-Philippsen) rozvíjajú poetiku, ktorú obsahujú už ich predchádzajúce diela – opery o M. R. Štefánikovi (Posledný let), o delení Československa (Lesť rozmyslu), o histórii Košíc (66 sezón), či o revolte voči romantizmu (Kráľ duchov, Štós).“

 

Marek Piaček

APPOLOOPERA

Premiéra 19. novembra 2013

Malá sála Slovenskej fiharmónie Bratislava

 

Hudba | Marek Piaček

Libreto | Martin Ondriska, Marek Piaček, Marold Langer-Philippsen

Dirigent | Jozef Chabroň

Réžia | Marold Langer-Philippsen

 

APPOLOOPERA zaznie v interpretácii členov Slovenského filharmonického zboru, v úlohe rozprávača vystúpi Štefan Bučko, trombónový part zaznie v interpretácii 1. trombonistu SF Alberta Hrubovčáka. Za dirigentským pultom bude stáť Jozef Chabroň.

 

 

Slovenská filharmónia

 

bližšie info na:

www.marekpiacek.sk

www.filharmonia.sk

www.apolloopera.net

 

 

Zdroj: Slovenská filharmónia, www.marekpiacek.sk

článok zaradená do: Aktuality

 

Tip na kliknutie

Koncertné uvedenie novej slovenskej opery: 66 SEZÓN

 

 

Fotogaléria: Premiéra: APOLLOOPERA Mareka Piačeka v Slovenskej filharmónii

Táto fotogaléria je prázdna.

Diskusná téma: Premiéra: APOLLOOPERA Mareka Piačeka v Slovenskej filharmónii

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk