Tento rok Viva Musica! s víťazmi prestížnej súťaže Placída Dominga Operalia

13.03.2012 07:18

 

Bratislava

 

Ulice Bratislavy ožijú v poradí už ôsmym letným hudobným festivalom Viva Musica!, ktorý sa tento rok bude konať od 23. do 30. júna. Festival Viva Musica! vznikol v roku 2005 s ambíciou vytvoriť letný festival s naozaj hodnotným umeleckým prínosom. Od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby, jazzu a world music formou príťažlivou pre všetkých – pod holým nebom, uprostred letného bratislavského Starého mesta. Počas festivalu sa každoročne predstavia špičkoví umelci.

 

Viva Musica! je dnes najväčším medzinárodným letným festivalom klasickej hudby, jazzu a world music v Bratislave a jeho obľúbenosť z roka na rok rastie. Cieľom ogranizátorov je prezentovať klasickú hudbu na vysokej úrovni a to netradičným spôsobom, na netradičných miestach a v netradičnom kontexte. Festival Viva Musica! predstavuje jedinečný koncept letného open-air festivalu, ktorého hlavnú myšlienku možno zhrnúť do dvoch slov: ,,klasika inak“.

 

Organizátori festivalu oznámili mená operných hviezd, ktoré sa predstavia divákom na opernom gala Viva Musica! festivalu. Po veľkých úspechoch ruského barytonistu Dmitrija Hvorostovského či mexického tenoristu Ramóna Vargasa tento rok Viva Musica! festival privíta hneď dve operné hviezdy, dva fenomenálne talenty, víťazov prestížnej súťaže Placída Dominga Operalia.

 

 

 

 

30. júna 2012 v rámci operného gala v priestoroch Západnej terasy Bratislavského hradu vystúpia bulharská sopranistka Sonya Yoncheva a vynikajúci rumunský tenorista Stefan Pop.

 

 

Operalia je jednou z najvýznamnejších speváckych súťaží na svete, kde odborná porota každý rok vyberá štyridsať operných spevákov a speváčiek z viac ako tisícky účastníkov vo veku 18-30 rokov.

 

Foto: Javier del Real

 

Program koncertu bude zameraný predovšetkým na klasický operný repertoár. Známe aj menej známe operné árie a duety zaznejú v sprievode Orchestra Viva Musica! pod taktovkou ruského dirigenta Mikhaila Tatarnikova, hudobného riaditeľa a šéfdirigenta známeho Mikhailovského divadla v Petrohrade.

 

 

Sopranistka Sonya Yoncheva (1981) je kombináciou krásneho hlasu, hlbokej muzikálnosti a veľkého umenia.

 

Sonya Yoncheva, sopran

Foto: Javier del Real

 

Vyštudovala spev a hru na klavíri v rodnom Plovdive a ženevské Konzervatórium. Od víťazstva v speváckej súťaži Operalia, ktorá sa v roku 2010 konala v milánskej La Scale, sebaisto kráča po svetových operných scénach pod ochrannými krídlami samotného Placída Dominga. Po boku najväčších operných hviezd dokonca spievala na slávnostnom gala koncerte pri príležitosti jeho 70-tych narodenín. Sonya Yoncheva má na konte spoluprácu s mnohými umelcami nielen zo sveta opery, ale aj filmovej či rockovej hudby; v roku 2008 napríklad vystúpila po boku Stinga a Elvisa Costella v opernom projekte Welcome to the voice v Théâtre du Châtelet v Paríži.

 

 

Mladý rumunský tenorista Stefan Pop (1987) je víťazom niekoľkých prestížnych speváckych súťaží.

 

Stefan Pop, tenor

 

Okrem Domingovej Operalie, kde získal aj Cenu publika, zvíťazil v roku 2010 aj na Seoul International Music Competition v kórejskom Soule. Medzinárodnú kariéru odštartoval v roku 2009 debutom v roli Alfreda v Zeffirelliho produkcii La Traviaty v Opere v Ríme. V nasledujúcej sezóne spieval na scénach Wiener Staatsoper, Deutsche Oper Berlin, Hamburg Staatsoper, Teatro Verdi Trieste alebo v Tel Aviv Opera a spolu s rumunskou opernou divou Angelou Gheorghiu absolvoval turné v Ázii. V tejto sezóne ho okrem iného čaká debut v milánskej La Scale či ďalší koncert s Gheorghiu v Salle Pleyel v Paríži.

 

 

 

Sonya Yoncheva

Ária: "Je marche sur tous les chemins" z opery Manon, skladateľ Jules Massenet

 

 

 

 

Stefan Pop s Angelou Gheorghiu

duet „O Soave fanciulla“ z opery La Boheme, G. Puccini

 

www.vivamusica.sk

 

 

vstupenky na operné gala

 

 

 

 

 

Pripravil: Ľudovít Vongrej / 13. marca 2012 / Bratislava                     

 

 

 

 

Diskusná téma: Tento rok Viva Musica! s víťazmi prestížnej súťaže Placída Dominga Operalia

GALA

TB 29.04.2012
BUDE ZAUJIMAVE POCUT MLADE VYCHADZAJUCE HVIEZDY

gala opera

Kristina 13.03.2012
prijedeme z Brna, moc se tesime :-)

operne gala

košičan 13.03.2012
teším sa na koncert už teraz viem ze prídem nevedel som že tento festival existuje a môžme vidieť také hviezdy:-) Viva Musica!!!!!!

Re:operne gala

Tomáš 13.03.2012
ja chodím na viva musica kazdy rok je to profi festival

Pridať nový príspevok

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk