Zomrel Pavol Bagin, bývalý dlhoročný umelecký šéf Opery SND

04.01.2013 21:30

 

4. januára 2013 v zomrel v Bratislave bývalý dlhoročný umelecký šéf Opery Slovenského národného divadla, hudobný skladateľ, dirigent, dramaturg a organizátor hudobného života Pavol Bagin.

 

 

Pavol Bagin  sa narodil 11. mája 1933 v Košiciach, zomrel 4. januára 2013 v Bratislave.

Vyštudoval skladbu a dirigovanie na Štátnom konzervatóriu, hudobnú pedagogiku na Vysokej škole pedagogickej a dirigovanie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Pavol Bagin bol počas svojej profesionálnej kariéry najskôr šéfdirigentom Vojenského umeleckého súboru a neskôr riaditeľom Správy umenia na Ministerstve kultúry SSR. Významný je jeho prínos ako umeleckého šéfa Opery SND, kde pôsobil v rokoch 1971 – 1983. Následne sa stal šéfredaktorom hudobného vydavateľstva OPUS v Bratislave,  tajomníkom Zväzu československých skladateľov v Prahe, tajomníkom Spolku slovenských skladateľov a napokon ústredným riaditeľom Národného hudobného centra.

 

Počas svojho pôsobenia na poste umeleckého šéfa Opery SND angažoval do súboru mnohých mladých – neskôr popredných operných sólistov Petra Dvorského, Magdalénu Hajóssyovú, Sergeja Kopčáka, Petra Mikuláša a ďalších, dirigentmi sa stali Zdeněk Košler a Tibor Frešo, šéfrežisérom Branislav Kriška, šéfom výpravy Ladislav Vychodil a šéfom baletu Boris  Slovák. Toto obdobie sa vďaka Pavlovi Baginovi vyznačuje aj progresívnou dramaturgiou – popri romanticko-klasických inscenáciách zaradil do repertoáru tituly svetových skladateľov 20. storočia ako aj slovenských skladateľov - ako Vec Makropulos, Salome, Porgy a Bess, Hra o láske a smrti a početné premiéry diel slovenských autorov. V čase pôsobenia Pavla Bagina v SND sa náš operný súbor ako špičkový reprezentant slovenskej kultúry predstavil na vyše dvadsiatich umeleckých turné po celej Európe.

 

Ako dirigent naštudoval Pavol Bagin v SND napríklad baletný večer Hrdinská trilógia, Ščedrinov balet Anna Karenina, Triptych života na hudbu Eugena Suchoňa a Ilju Zeljenku a ďalšie.

Pohostinsky dirigoval Slovenskú filharmóniu, Štátnu filharmóniu v Košiciach, Symfonický orchester Československého rozhlasu v Bratislave, Štátny komorný orchester Žilina.

 

Pre slovenskú kultúru a jej propagáciu sú významné organizátorské a manažérske aktivity Pavla Bagina, ktorý aj ako skladateľ zanechal významné diela - komorné, orchestrálne a vokálne skladby.

 

Česť jeho pamiatke.

 

Posledná rozlúčka s Pavlom Baginom bude v piatok 11. januára 2013 o 11.45 hod. v bratislavskom krematóriu.

 

Informovala: Izabela Pažítková

www.snd.sk

 

článok zaradený do: Operné správy

 

 

Diskusná téma: Zomrel Pavol Bagin, bývalý dlhoročný umelecký šéf Opery SND

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk